birgün

9° AZ BULUTLU

Yine yandaşların yüzü güldürüldü

Altunizade-Çamlıca Camii metrosunun ihalesi 18 ay sonra açıklandı. 1,1 milyar TL’lik ihale Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy, yolsuzluk skandalına adı karışan Fernas Şirketi ile Çelikler Holding’e verildi.

SİYASET 24.11.2022 06:30
Yine yandaşların yüzü güldürüldü Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın tartışmalı Altunizade-Çamlıca Camii Metro Hattı ihalesinin de yandaşlara gittiği ortaya çıktı. 18 ay boyunca gizlenen ve sonucu dün açıklanan ihaleyi alan üç şirketin hem geçmişte imza attıkları skandallar hem de iktidarla ilişkileri oldukça dikkat çekici.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü 31 Mayıs 2021 tarihinde “Altunizade - Bosna Bulvarı Raylı Sistem Hattı İnşaatı Ve Elektromekanik Sistemleri İle Araçlarının Temin, Montaj Ve İşletmeye Alma İşleri” adı altında bir ihale düzenledi. İhalenin 1 milyar 185 milyon TL bedelle Çelikler Taahhüt İnşaat, Fernas İnşaat ile Güryapı Restorasyon Taahhüt isimli üç şirketin kurduğu iş ortaklığına verildiği açıklandı. İhalenin sonuç ilanı ise dün (23 Kasım) yayımlandı.

Milyonlarca liralık ihale Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi, uzun yıllardır adrese teslim ihale olarak yorumlanıyor.

FİLTRE BİLE TAKMAMIŞLAR

İhalenin verildiği iş ortaklığı içerisinde yer alan Çelikler Taahhüt İnşaat Şirketi Çelikler Holding'e bağlı. Holdingin işlettiği Afşin- Elbistan A Termik Santralı, Kütahya Seyit Ömer Santralı, Kütahya Tunçbilek Termik Santralı ve Bursa Orhaneli Termik Santralı 2020 yılın başlarında filtre takmadığı için mühürlenmişti.

Çelikler Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik'in ismi ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı bir telefon konuşmasıyla gündeme gelmişti. Erdoğan, santral bacalarına filtre takmayan Çelik'i telefonla arayarak, “Biz sana süre verdik. Şimdiye kadar ne yaptın?” demişti.

YOLSUZLUKTAN YARGILANDILAR

İş ortaklığında yer alan Fernas İnşaat’ı da kamuoyunun yabancı olduğu bir şirket değil. Geçtiğimiz yıllarda bor minerallerinin çıkarılması işi de yasaya aykırı bir biçimde, AKP’li Nasıroğlu’nun yakınlarına ait olan, birçok yolsuzluk olayında adı geçen Fernas şirketine verdiği ortaya çıkmıştı.

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu tarafından, 2012 yılında Meclis’e verilen gensoru önergesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, yasaya aykırı bir biçimde ihale açarak Eti Maden’e ait bor madenlerini çıkarma işini Fernas’a verdiği belirtilerek, şirketin ortaklarının, 2005 yılında Enerji Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan ihale yolsuzluğu ve rüşvet olayından ötürü yargılandığı belirtilmişti.

Bunun ardından şirket yöneticilerinin CHP’li Aydoğdu’ya 1 milyon TL’lik tazminat davası açması tartışmalara neden oldu. Aydoğdu, “Şirket yöneticilerinin tazminat davasını kaybettiğini” açıkladı.

CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da bir açıklama yaparak, doğal kekik ihracatının yüzde 80’inin karşılandığı Denizli’nin Güzelpınar mevkiinde Fernas İnşaat’ın taşocağı projesi için onlarca ağacın kesildiğini açıkladı. Karaca, “Buradan alınacak taş, Fernas İnşaat'ın Denizli-Aydın Otoyol Projesi için dolgu malzemesi olacakmış” dedi.

ERDOĞAN’IN ARKADAŞI

İş ortaklığındaki üçüncü şirket olan Güryapı Restorasyon Taahhüt de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait. Daha önce şirketin internet sitesinden yer alan açıklamada, metro projesinin çalışmalarına başlandığı duyurularak şu ifadelere yer verildi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilecek olan proje Altunizade-Bosna Bulvarı Raylı Sistem Hattı, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro ve Metrobüs Hatlarını Çamlıca Camii ve Bosna Bulvarı’na bağlayan yaklaşık 4 kilometre uzunlukta ve üzerinde dört adet istasyon bulunan bir raylı toplu taşıma sistemidir.” Boş kalan Çamlıca Camii'ni doldurabilmek amacıyla İBB’den alınıp Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredilen Altunizade-Çamlıca Camii Metro Hattı Projesi’nin israf yol açacağı da tartışılmıştı.

Ayrıca Hasan Gürsoy’un şirketleri, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Cami, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı'nın restorasyon işlerini de yaptı. Ayrıca, Ahlat Köşkü ve Çamlıca Camii gibi milyonlarca liralık projelerin yapımını da üstlenen Gürsoy’un şirketleri, Bilal Erdoğan'ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonunu da yaptı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol