Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, iptal edilen KPSS'ye ilişkin incelemenin tamamlandığını duyurdu. Özvar, "Önümüzdeki günlerde Genel Kurulumuzdan bu inceleme sonucu geçecektir" dedi.

YÖK Başkanı Özcar: İptal edilen KPSS incelemeleri tamamlandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 2022 KPSS'de çıkan bazı soruların sızdırıldığı iddialarının ardından sınavın iptal edilmesi sonrası kurulun başlattığı incelemelerin tamamladığını belirterek "Önümüzdeki günlerde Genel Kurulumuzdan bu inceleme sonucu geçecektir. Bir haftaya veya 15 güne kadar bu incelemenin sonuçlarını paylaşmış olacağız" dedi.

Üniversite hastanelerinde çalışan personelin özlük haklarını düzenleyen ve Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe ilişkin YÖK'te açıklamalar yapan Özvar, daha sonra bir gazetecinin 2022-KPSS Lisans oturumuna yönelik iddialarla ilgili sorusunu yanıtladı.

İddiaların ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Devlet Denetleme Kurulunu göreve davet ettiğini, bu kapsamda soruşturmaların sürdüğünü, savcılığa intikal eden hususların bulunduğunu ifade eden Özvar, "Yükseköğretim Kurulu da incelemelerini tamamlamış olup önümüzdeki günlerde Genel Kurulumuzdan bu inceleme sonucu geçecektir. Bir haftaya veya 15 güne kadar sizlerle de bu incelemenin sonuçlarını paylaşmış olacağız" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

2022 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan bazı soruların cemaate yakınlığıyla bilinen Yediiklim Yayınevi'ne ait soru kitapçığındaki sorulara yer verildiği iddia edilmişti. Aynı dershanede

İddiaların ardından Devlet Denetleme Kurulu (DDK) soruşturma başlatmış ve sınav iptal edilmişti.

AA