birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

YÖK Başkanı Saraç'ın istifasını istediği Melih Bulu "Etmem, Cumhurbaşkanı'yla görüşeceğim" demiş

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu'nun, YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Ankara'ya çağrıldığı ortaya çıktı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, makamına davet ettiği Melih Bulu’ya “Ayrılın, istifa edin. Biz de kabul edelim” dedi. Bu teklifi geri çeviren Bulu, Saraç’a “Ben Cumhurbaşkanı’yla görüşürüm” diye yanıt verdi. AKP'li Bülent Turan ise yaptığı değerlendirmede, "Başarılı olamadı. Uyum sağlayamadı" dedi.

GÜNCEL 16.07.2021 19:52
YÖK Başkanı Saraç'ın istifasını istediği Melih Bulu "Etmem, Cumhurbaşkanı'yla görüşeceğim" demiş
Abone Ol google-news

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu'nun, YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Ankara'ya çağrıldığı ortaya çıktı. Bulu'nun, istifasını isteyen Saraç'a "Etmem, Cumhurbaşkanı'yla görüşeceğim" dediği belirtildi.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, YÖK Genel Kurulu geçen çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi gündemiyle olağanüstü şekilde toplanmadan önce Melih Bulu Ankara’ya çağrıldı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, makamına davet ettiği Melih Bulu’ya “Ayrılın, istifa edin. Biz de kabul edelim” dedi. Bu teklifi geri çeviren Bulu, Saraç’a “Ben Cumhurbaşkanı’yla görüşürüm” diye yanıt verdi.

“YÖK’Ü TAKMIYOR”

Bulu’nun yanıtı Saraç’ı ve YÖK üyelerini kızdırdı. Bu yanıt kurum tarafından “YÖK’ü takmıyor” şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine olağanüstü toplanan YÖK Genel Kurulu, oy birliğiyle Melih Bulu’nun görevden alınmasını kararlaştırdı.

Karar aynı gün Saray'a giden YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bildirildi. Erdoğan da YÖK’ün talebini aynı gün kabul etti. Melih Bulu yayımlanan kararnameyle görevinden alındı.

TURAN: BAŞARALI OLMADI

Bu arada Bulu’nun rektörlük görevinden alınması AKP’de de memnuniyet yarattı. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Sözcü’nün sorusu üzerine şunları söyledi: “Bence atanması usule uygundu. Ancak gelen tepkilerden sonra kimliğini gizleyerek “Eskiden CHP’liydim” demesi eleştiri konusu olmuştu. AK Parti'li olmak suç değil. Başarılı olamadı. Uyum sağlayamadı. Cumhurbaşkanımız da bu süreci değerlendirdi.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun