birgün

6° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 30.01.2021 14:01

YÖK, Boğaziçi'nde gözaltına alınanları hedef aldı: Üniversite gençliğini temsil etmiyorlar

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serildiği iddiasıyla ilgili gözaltına alınanları hedef alan YÖK, "Bu eylemi gerçekleştirenlerin üniversite gençliğini temsil etmediğini hatırlatmak isteriz" açıklamasını yaptı.

YÖK, Boğaziçi'nde gözaltına alınanları hedef aldı: Üniversite gençliğini temsil etmiyorlar

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serildiği iddiasıyla ilgili gözaltına alınanları hedef aldı. Açıklamada, "Bu eylemi gerçekleştirenlerin üniversite gençliğini temsil etmediğini hatırlatmak isteriz" denildi.

YÖK, Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serildiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bu necip milletin kendisini diğer milletlerden ayırt eden hususiyetlerden birisi olan 'edep ve hürmet' konusundaki azami titizliğini hayasızca ihlal eden bu eylemin, pervasızlığın ve saygısızlığın sahipleri için ömür boyu bir utanç vesilesi olacağı açıktır" ifadelerini kullanıldı.

Açıklamada, "üniversitelerin sadece bilimsel faaliyetlerin yapıldığı yerler olmayıp kendi milletinin kültür ve değerlerine sahip çıkacak nesillerin, ahlaklı ve dürüst vatandaşların yetiştirildiği kurumlar olduğu" belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu gibi çirkin davranışların ne bu davranışı gösterenlerin ne de mensubu oldukları üniversitenin saygınlığını artırmayacağı, savundukları fikirlere fayda getirmeyeceği ortadadır. Dolayısıyla öğrencileri de dahil tüm akademi camiasının, toplumun müşterek hassasiyet noktaları, değerleri ve kutsallarına karşı her zaman dikkatli, nezaketli ve saygılı bir üslubu benimsemesinin kendisini ayakta tutan bu topluma karşı bir vazifesi olduğunu ve bu eylemi gerçekleştirenlerin üniversite gençliğini temsil etmediğini hatırlatmak isteriz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol