Google Play Store
App Store

Cumhur İttifakı’nın iki üyesinin Boğaziçi Rektörlüğü için rekabete girdiği öğrenildi. YÖK, MHP’ye yakınlığıyla bilinen Naci İnci’yi önermiş ama AKP’li vekillerin tavsiyesiyle rektörlüğe Bulu atanmış.

YÖK İnci’yi istemiş ama Bulu atanmış

Mustafa KÖMÜŞ

Boğaziçi Üniversitesi’nde görevden alınan AKP’li eski rektör Melih Bulu’nun ardından ilginç detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bulu’nun göreve başlamadan önce Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından istenmediği, AKP milletvekillerinin son anda devreye girmesiyle rektör olduğu öğrenildi.
Kulislerde konuşulan bilgilere göre Boğaziçi Üniversitesi rektör ilanına çıktıktan sonra Bulu görevden alınmasıyla vekaleten rektörlüğe getirilen Prof. Dr. Naci İnci YÖK’ün ilk tercihiydi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la YÖK yetkilileri arasında yapılan görüşmede de Naci İnci’nin ismi ön plana çıktı.

İnci’nin Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması bekleniyordu. Fakat bu sırada AKP’li milletvekilleri devreye girdi. Erdoğan’a, İnci’nin AKP’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’ye yakın olduğunu aktaran vekiller Bulu’nun atanmasını tavsiye etti. Vekiller Erdoğan’a Bulu’nun AKP’ye olan yakınlığından ve daha önce rektörlük yapmasından dolayı tecrübeli olduğundan bahsetti. Bu tavsiyelere uyan Erdoğan da Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atadı. Göreve başladıktan sonra bir süre ekibini kuramayan Bulu’nun kendisine bulduğu ilk yardımcı Naci İnci olmuştu. İnci de defalarca protestolara maruz kalmıştı. Bulu, atanır atanmaz Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bileşenleri direnişe geçti. 6 ayı aşkın süren direniş sonunda Bulu görevden alındı. Yerine de vekaleten İnci atandı. Özetle sonunda YÖK’ün istediği aday vekaleten de olsa rektör oldu.

Bu süreç Cumhur İttifakı’nın iki ortağı arasındaki ilişkinin dışarıdan göründüğü kadar iyi olmadığını göstermesi bakımından önemli bir durum. MHP’ye yakın olan İnci atanacakken AKP’li vekiller devreye giriyor ve buna engel oluyor. Fakat süreç sonunda İnci ve YÖK istediğini alıyor.

İlginç olan İnci’nin MHP’ye yakın olması. Son zamanlarda halkın karşısında gücünü kaybetse de devlet içinde güçlenen MHP, bu şekilde bir pay daha kapmış oldu. AKP’nin Biden başkan olduktan sonra izlediği politikalardan rahatsız olduğu iddia edilen MHP’nin bürokrasi içinde aldığı paylarla önümüzdeki sürece ikna olduğu da bir gerçek. Benzer bir durum hem HSK hem de RTÜK üyeliği seçimlerinde de yaşanmıştı. Örneğin RTÜK üyeliği seçimlerinde AKP’den 2, MHP’den 1 üye seçilmişti. Fakat AKP kontenjanından seçilen Orhan Karataş da MHP’ye yakınlığıyla bilinen Türkgün gazetesinin genel yayın yönetmeni. Ayrıca yine AKP kontenjanından aday olan Alptekin Deniz İyigün de yine MHP’ye yakınlığıyla bilinen BengüTürk TV’de sunuculuk yapıyor.

***

İnci’nin ilk icraatı kıyım oldu

Boğaziçi Rektör Vekili İnci’nin ilk icraatı direnişin başından beri en aktif isimlerden biri olan Can Candan’ın görevine son vermek oldu. Candan, sosyal medya hesabından İnci’nin kendisine görevden alındığına ilişkin yazı gönderdiğini açıkladı. Naci İnci’nin kendisine ilettiği yazıyı paylaşan Can Candan, “Tabii ki kabul etmiyorum, vazgeçmiyorum” dedi. Candan paylaşımında “Naci İnci, bugün bana 2007’den bu yana öğretim görevlisi olarak çalıştığım Boğaziçi’ndeki görevime, ders verdiğim bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan ‘vekaleten’ son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum” dedi. Sosyal medyada pek çok kullanıcı #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz”, “#CanCandanYalnızDeğildir” etiketleriyle karara tepki gösterdi.