birgün

22° AÇIK

YÖK’ten vakıf üniversitelerine yönelik incelemeyle ilgili açıklama

YÖK, 9 vakıf üniversitesinde akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler üzerine başlatılan incelemenin tamamlandığını belirterek "Söz konusu tespitler çerçevesinde kurulumuzun yetki ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli işlemler yapılmaktadır" dedi.

EĞİTİM 21.07.2022 22:00
YÖK’ten vakıf üniversitelerine yönelik incelemeyle ilgili açıklama
Abone Ol google-news

YÖK, 9 vakıf üniversitesinde akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler üzerine başlatılan incelemenin tamamlandığını duyurdu.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, “2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 8’inci maddesine 7243 sayılı Kanun’un 11’inci maddesiyle ‘Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına göre devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen ücret tutarından az ücret verilemez. Bu fıkra kapsamında devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal ücretin hesaplanmasında ilgili mevzuat uyarınca aylıklara ilişkin hükümlerin uygulandığı kadroya bağlı ödemeler dikkate alınır.’ hükmü eklenmiş olup, söz konusu hüküm Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlandığı 17.04.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir” denildi.

Bu süreçte vakıf yükseköğretim kurumlarında görev alan akademisyenler tarafından ücret ödemelerine ilişkin şikayet dilekçelerinin ivedilikle değerlendirmeye alındığı belirtilerek, “Konu hakkında 9 Şubat 2022 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulunda; ‘vakıf yükseköğretim kurumlarına öğretim elemanlarına ücretlerinin zamanında ve mevzuata uygun olarak ödenmesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususunun hatırlatılmasına’ karar verilmiştir. İlgili karar vakıf yükseköğretim kurumlarına 2 Mart 2022 tarih ve 14390 sayılı yazımız ile tebliğ edilmiştir. Diğer taraftan basına yansıyan bazı vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler ile birlikte akademik personellerden ücretlerinin mevzuata uygun belirlenmediği ve maaşlarına zamların yansıtılmadığı hususlarında yapılan şikayetler üzerine 3 Mart 2022 tarihli ve 5 Nisan 2022 tarihli yazılarımızla toplam 9 vakıf yükseköğretim kurumuna Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır” denildi.

İncelemenin Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı tarafından tamamlandığı belirtilerek, “İnceleme raporlarında yer alan tespitlerde; bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının kanunda açık düzenleme olmasına karşın görev yapan öğretim elemanlarına ödenen ücretlerde devlet üniversitelerindeki ücret artışının gözetilmediği ya da ücret artışının sözleşme tarihleri bahane edilerek ilgili dönemlerde yapılmadığı anlaşılmıştır. Söz konusu tespitler çerçevesinde kurulumuzun yetki ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli işlemler yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol