birgün

20° AÇIK

YÖK, vakıf üniversitelerini uyardı

EĞİTİM 06.03.2022 09:56
YÖK, vakıf üniversitelerini uyardı
Abone Ol google-news

Mustafa KÖMÜŞ

Vakıf üniversitelerinde akademisyenlere karşı uygulanan eşitsizlikler Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edildi. Kurul 9 Şubat 2022 tarihinde bu gündemle bir toplantı gerçekleştirdi ve üniversitelerin bu konuda uyarılması kararlaştırıldı.

Üniversitelere gönderilen yazıda "Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına göre devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen ücret tutarından az ücret verilemez. Bu fıkra kapsamında devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal ücretin hesaplanmasında ilgili mevzuat uyarınca aylıklara ilişkin hükümlerin uygulandığı kadroya bağlı ödemeler dikkate alınır” hükmü hatırlatıldı.

Kararda yine de bu konuda şikayetlerin geldiği ifade edilerek şunlar denildi: “Ancak vakıf yükseköğretim kurumlarında görev yapan öğretim elemanlarından ücretlere ilişkin vakıf yükseköğretim kurularının ilgili kanun hükmünü uygulamadığı ya da uygulansa bile devlet üniversitelerinde çalışan akademik personelin ücretlerine yansıyan zamların kendi ücretlerine yansıtılmadığı yahut ücretlerinin zamanında ödenmediği gibi hususlarda Kurulumuz Başkanlığına çeşitli şikayetler ulaşmaktadır. Söz konusu şikayetler müzakere edilmiş olup yapılan müzakere neticesinde; vakıf yükseköğretim kurumlarına, öğretim elemanlarına ücretlerinin zamanında ve mevzuata uygun olarak ödenmesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususunun hatırlatılmasının uygun olduğuna karar verildi.”

YÖK'ten gönderilen yeni yazının vakıf üniversiteleri tarafından nasıl yorumlanacağı, bir uygulama değişikliği getirip getirmeyeceği ve yasayı yine uygulamayanların bir yaptırımla karşılaşıp karşılaşmayacağı merak konusu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun