birgün

20° AÇIK

Yoksuldan alıp zengine verecekler

ÇALIŞMA YAŞAMI 23.12.2021 09:21
Yoksuldan alıp zengine verecekler
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kur korumalı TL vadeli mevduat" hamlesine tepki büyük. DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, "Zengine değil, halka; sermayeye değil, emekçiye kaynak ayrılsın" dedi. Uygulamanın kamu kaynaklarının heba edilmesi olduğunu belirten Çerkezoğlu, "İşçi sınıfının, yoksulun, halkın cebinden alıp zengine vermektir. Daha çok eşitsizlik, yoksulluk demektir. ‘Ekonomik kurtuluş savaşı’ sloganları atılırken ülkenin geleceği dolara avroya endekslenmiştir" ifadelerini kullandı.

Ülke kaynaklarının halk için kullanılması çağrısı yapan Çerkezoğlu, şu talepleri dile getirdi:

♦ İşçilerin vergi yükü azaltılsın: Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimi oranı yüzde 10'a indirilsin. 2022 yılı için yapılan gelir vergisi tarife değişikliği tatmin edici olmaktan uzaktır. Vergiye esas tarife dilimleri en az asgari ücret artış oranında artırılsın.

♦ Faturalar hafifletilsin: Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına son 3 ayda yapılan tüm zamlar geri alınsın. Faturalar vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

♦ Gıda ucuzlasın: Tüm gıda ürünlerinde ve temel tüketim mallarında KDV sıfırlansın.

♦ Emekli aylıkları asgari ücret düzeyine çıkarılsın

♦ Tüm maaş ve ücretler asgari ücret artış oranı kadar artırılsın.

♦ Emeklilikte Yaşa Takılanların emeklilik hakkı verilsin.

Çerkezoğlu, halkın beklentisinin az sayıdaki servet ve sermaye sahibinin döviz gelirlerini ve faiz gelirlerini güvence altına alması olmadığını ifade ederek "Halkın devletten beklentisi, kendi yaşamını, geçimini güvence altına almasıdır. Kimse ama kimse "kaynak yok” diye halkın aklıyla dalga geçmesin, istendiğinde kaynak bulunduğunu biliyoruz! Bizler işçi sınıfının ve halkın geçim kavgasını her alanda büyütmeye, meydanlarda, sokaklarda, işyerlerinde haykırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol