Yoksulluk isyanı dalga dalga yayılıyor

15.12.2018 08:39 DÜNYA
Ürdün’ün başkenti Amman’da IMF’nin dayatmaları sonucu kabul edilen vergi yasası protesto edildi. Binlerce kişi sokağa çıkarak mevcut hükümetin ve başbakanın istifasını talep etti

Ürdün’ün başkenti Amman’daki Başbakanlık binası yakınlarında yaklaşık 4 bin kişinin katılımıyla eylem düzenlendi. Yeni vergi yasasını protesto eden Ürdünlüler sık sık ‘Susturulmaya hayır’, ‘Dinle ey Rezzaz... Bir damla yakıtımız yok’ sloganları attı.

Halka saldırı

Başbakan Ömer er-Rezzaz hükümetinin istifasını ve parlamentonun feshini isteyenler, hükümet binasına ilerlemek istedi. Emniyet güçleri kalabalığa göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Yaralanan ve gözaltına alınanlar oldu.

Yasanın içeriği

Ürdün kamuoyunda IMF’nin diktesi olarak görülen gelir vergisi yasa tasarısı ilk olarak mayıs ayında önceki hükümet tarafından Temsilciler Meclisi’ne gönderilmişti.
Ancak tepkilerin artması ve geniş çaplı protestolar üzerine Başbakan Hani el-Mulki istifa etmiş, Ömer er-Rezzaz’ın yeni hükümeti kurmasının ardından da tasarı geri çekilmişti.

Başbakan Rezzaz, 18 Kasım’da yaptığı açıklamada, tasarıya göre gelir vergisinin, geliri yüksek kişilerin en fazla yüzde 12’sini etkilediğini, orta ve düşük gelirli kesimleri kapsamadığını, eskalasyon uygulamasını dikkate aldığını iddia etmişti. Tartışmalı vergi yasasının, 2 Aralık’ta yayınlanması sonrası sosyal medya üzerinden gösteri çağrıları yapılmıştı. Yasa 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Tasarıya göre, 2019 yılında yıllık geliri 20 bin dinardan (28 bin 200 dolar) az olan ailelerin vergiden muaf tutulması kararlaştırılmıştı. 2020 yılı için ise bu limit, yılık geliri 18 bin dinar (25 bin 380 dolar) ve daha az olan aileler şeklinde belirlenmişti.

Bireylere yönelik muafiyetlerin çıtasının ise 2019 yılı için 10 bin dinar (14 bin 100 dolar), 2020 yılı için 9 bin dinar olmasına karar verilmişti.

İNGİLTERE’DE SARI YELEK EYLEMİ

Fransa’da başlayan ve Avrupa’ya yayılan ‘Sarı Yelekliler’ eylemi bu kez de İngiltere’ye sıçradı. Eylemciler Westminster Köprüsü’nü kapattı. Fransa’da başlayan ve Avrupa’ya yayılan ‘Sarı Yelekliler’ eylemi Londra’da da gerçekleşti. Brexit destekçisi ‘Sarı Yelekliler’ Londra’daki Westminster Köprüsü’nü kapattı ve “Brexit şimdi” sloganları attı. Olay sonucunda ulaşım durdu, trafik oluştu.


EMEĞE SALDIRI

Macaristan’da yaklaşık üç bin kişi, aşırı sağcı Viktor Orban liderliğindeki hükümetin yeni yargı ve çalışma yasalarını protesto için önceki akşam bir kez daha başkent Budapeşte’de eylem yaptı. Budapeşte’nin merkezinden başlatılan yürüyüşün ardından parlamento binasının önüne giden kitleye polis saldırdı. Macaristan’da Başbakan Orban karşıtı gösteriler, parlamentoda tartışma yaratan iki yeni düzenlemeye çarşamba günü onay verilmesinin ardından başladı. Tepki toplayan düzenlemelerden biri yeni çalışma yasası. İşçi haklarına zarar vereceği uyarısı yapılan yasa, işverenin yıllık fazla mesai talebini 250’den 400 saate çıkarılabilmesine olanak sağlıyor.