birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.12.2018 09:18

Yoksulun bebeği erken doğup erken ölüyor

Yoksulun bebeği erken doğup erken ölüyor

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)’ne göre her yıl prematüre ve bir hastalıkla dünyaya gelen 30 milyon bebekten büyük bölümü özel bakım alamadığı için ilk ay içinde yaşamını yitiriyor.

UNICEF ve DSÖ’nün ortak raporuna göre 2017’de doğan 2,5 milyon bebek, önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti. Bunlardan üçte ikisi ise prematüre bebekti.

Yenidoğan ölümlerinin yüzde 98’i düşük ve orta gelirli ülkelerde görülüyor. Bu gruba giren ölümlerin yüzde 78’i ise Güney Asya ve Sahraaltı Afrika ülkelerinde meydana geliyor.

Bebek ölümlerinin en yüksek olduğu 10 ülkeden 8’i Afrika’da yer alıyor.

Bu ülkelerin çoğunluğu savaş ya da doğal afetlerden kaynaklanan insani krizlerle boğuşuyor.

Orta gelirli ülkelerde 28-32 haftalık doğan bebeklerin sakat kalma riski yüksek gelirli ülkelere göre neredeyse iki kat daha fazla.

Düşük gelirli ülkelerde 28 haftalık ya da daha küçük doğan bebekler çoğunlukla hayatta kalamıyor. Kaliteli sağlık hizmetine erişim ise her yıl 1,7 milyon prematüre bebeği yaşatabilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız