birgün

11° AÇIK

YOL Kültür Mersin’de açıldı

Mersin’de kültür-sanat faaliyetleri düzenlemek amacıyla çalışmalarına başlanan YOL Kültür Sanat Cafe açıldı

GÜNEY 11.01.2020 16:12
YOL Kültür Mersin’de açıldı
Abone Ol google-news

ÇAĞDAŞ OĞUL ARI/ADANA

Mersin’de kültür-sanat faaliyetleri düzenlemek amacıyla kuruluş çalışmalarına başlanan YOL Kültür Sanat Cafe, bugün düzenlenen etkinlikle açıldı.

Açılış etkinliğine kentin önde gelen pek çok kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. YOL Kültür adına açılış konuşmasını yapan Duygu Kıskanç Dağdeviren, “Yola çıktığımız, bir adım daha attığımız bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza teşekkür ederiz” diyerek sözlerine başladı.

YOL Kültür’ün neden ve kimin tarafından kurulduğunu, neyi amaçladığını açıklayan Dağdeviren, kentte sosyal ihtiyaçları karşılamak üzere var olan kurumların çok kısıtlı olduğunu, bu ihtiyacı karşılamak üzere bu fikri hayata geçirdiklerini anlattı.

Dağdeviren’in konuşmasının ardından gerçekleşen açılış kokteyli gün boyu devam etti.

Açılış konuşmasının tam metni şöyle;

Yola çıktığımız, bir adım daha attığımız bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza ve konuklarımıza teşekkür ederiz. Dayanışmanın yerini rekabet ve bireyciliğin aldığı bugün, onlarca belki de yüzlerce kişiyle birlikte büyük bir dayanışma örneği sergileyip yola çıkmayı başardık.

Bize en çok sorulan sorulardan biri burayı neden açtığımız. YOL Kültür kentimizde ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bazı noktalara temas etmek için ortaklaştığımız bir fikrin ürünüdür. Sosyal olarak yaşanan yetersizlik, sohbet edilebilecek yerlerin kısıtlılığından böyle bir ihtiyaç duyduk. Müzik ve sanatın nitelikli öğretimine katkıda bulunmak için ihtiyaç duyduk. Müzik atölyemizde pek çok enstrüman eğitiminin yanı sıra özel yetenek ve konservatuar öğrencilerinin de hazırlıklarını tamamlayabileceği bir kültür merkezi kurguladık.

Aslında üzerinde çok durduğumuz noktalardan biri de YOL Kültür’ün sadece bir kafe işlevinde olmaması. Bu sebeple burada sık sık kültür sanat etkinlikleri, imza günleri, söyleşiler, dinletiler yaparak burayı ismen değil cismen bir kültür merkezi haline getireceğiz.

Yaşar Kemal’in bir sözü vardır. Der ki “İnsanoğlu umutsuzluktan, umut yaratandır.” Bizler de bu umudun ışığı ile yola çıkıyoruz. YOL’umuz açık olsun.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun