birgün

18° AÇIK

ÖZEL 15.08.2019 11:40

Yol ücreti yok, angarya çok

Yol ücreti yok, angarya çok

MELTEM DEMİRALP

Üniversite öğrencileri gelecekte yapmayı düşündükleri mesleğe dair tecrübe edinmek üzere yaz aylarını stajlarda geçiriyor. Fakat stajyerlik, emeğin en fazla sömürüldüğü çalışma biçimlerinden birine dönüşmüş durumda. Mimarlık sektöründe staj yapmış gençler, staj deneyimleri süresince iş tanımlarının dışında angaryaya zorlanıyor.

BirGün’e konuşan mimarlık öğrencileri, staj süresi içerisinde yoğun çalışma koşullarının ağırlıkta olduğunu ve kimsenin kendinden sonra gelene öğretme kaygısında olmadıklarını belirtiyor. Stajyer öğrenciler, öğretmekten çok zorlamaya ve dayatmaya yönelik koşullarda çalıştıklarını söylüyorlar.

YOL ÜCRETİ BİLE VERİLMEDİ

Ofis stajı süresince sabah 9.00’dan gece 24.00‘e kadar, bazen pazar günleri de dahil olmak üzere çalıştırıldığını belirten Nazan, “Sözüm ona gelecekte sektörde adeta bir yarışa hazırlandığımız için fedakârlık yapmamızın şart olduğunu söylüyorlardı. Sadece yemek giderlerimiz karşılandı, yol ve ekstra hiçbir ücret verilmedi” diyor.

TANIDIK YOKSA STAJ DA YOK

Staj yapacağı kurumu, referans-tanıdık aracılığı ile bulduğunu ifade eden Gülistan, kesinlikle liyakata dayalı bir süreç işlemediğini, bu durumu referans ile çalıştığı işlere yerleşen arkadaşlarından da duyduğunu ifade ediyor.

Fulya, staj yaptığı kurumdaki cinsiyetçi tutumlara dikkat çekerek; şantiye şefine soru sorduğunda kendi yüzüne bakılmayıp erkek stajyer öğrencilere konuyu anlattığını, şantiye şefinin kendi siyasi çevresinden stajyerlerle konuştuktan sonra onları diğerlerinin yanında şantiyeyle alakalı görevlendirdiğini belirtiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol