birgün

25° AÇIK

Yolsuzluk iddaları nedeniyle kaçan eski Kral Carlos, 2 yılın ardından İspanya’da

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Ağustos 2020’de İspanya’dan ayrılma kararı alan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye yerleşen eski Kral Juan Carlos, yaklaşık 2 yıllık sürgünün ardında geçici süreliğine İspanya’ya geldi.

DÜNYA 20.05.2022 01:06
Yolsuzluk iddaları nedeniyle kaçan eski Kral Carlos, 2 yılın ardından İspanya’da
Abone Ol google-news

İspanya’da 1975-2014 yılları arasında 39 yıl boyunca devlet başkanı olan 84 yaşındaki eski Kral Juan Carlos, hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Ağustos 2020’de ülkeyi terk etme kararı almış ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye yerleşmişti. Carlos’un yaklaşık 2 yıl sonra geçici süreliğine İspanya’ya geldiği bildirildi.

İHA'nın haberine göre İspanya Kraliyet Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Carlos’un uçakla Vigo şehrine geldiği ifade edilerek, Carlos’un İspanya’da 5 gün geçireceği ve ardından daimi ikameti Abu Dabi’ye geri döneceği belirtildi.

Açıklamada, Carlos’un ülkeyi ziyareti süresince kuzeydeki Sanxenxo kasabasına giderek yakın arkadaşının evinde kalacağı ve son olarak 23 Mayıs Pazartesi günü başkent Madrid’e gelerek La Zarzuela Sarayında oğlu Kral VI. Felipe ve ailesiyle görüşeceği bildirildi.

Carlos İspanya’ya gelmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 yıllık bir aradan sonra ülkesine döneceği için çok heyecanlı olduğunu ifade etmişti.

HÜKÜMETTEN TEPKİ

Eski kralın ülkeye dönüşü İspanya hükümetinde tepkiyle karşılandı. İspanya Ekonomi Bakanı Nadia Calvino Juan Carlos’un İspanya’ya dönüşünün rahatsız edici olduğunu ifade ederek, Carlos’un İspanyol halkına açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Hükümet ortağı Podemos Partisi ise resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Monarşi suç işlemek için tasarlanmış bir kurumdur. Adalet herkes için eşit değildir” denildi.

Öte yandan İspanya Yüksek Mahkemesi, Haziran 2020’de Suudi Arabistan ile yapılan hızlı tren sözleşmesinde Carlos'un rolü ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Carlos'un tahtta olduğu yıllarda hızlı tren projesi için Suudi Arabistan'dan İsviçre bankalarına yatırılmak üzere 100 milyon dolar aldığı iddia edilmiş ve soruşturma açılmıştı. Yerini oğlu VI. Felipe’ye bırakan Carlos hakkında açılan tüm soruşturmalar geçtiğimiz mart ayında kapatılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol