birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Yolsuzluk yapan Başbakan ve Bakanlar ‘torbayla’ aklanacak

TBMM’ye sunulan torba yasaya ‘bir anda’ eklenen Varlık Barışı düzenlemesini eleştiren CHP eski milletvekili ve hukukçu Atilla Kart, “Birileri Varlık Barışı adı altında İsviçre ve benzeri hesaplarındaki paralarını aklamaya çalışıyor. Yolsuzluğa bulaşmış Başbakan ve Bakanlar aklanacak” dedi

SİYASET 08.07.2016 07:44
Yolsuzluk yapan Başbakan ve Bakanlar ‘torbayla’ aklanacak
Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

TBMM'ye geçen ay getirilen torba yasaya sürpriz bir şekilde eklenen Varlık Barışı tasarısı, tartışmaları da beraberinde getirdi. 2008, 2011 ve 2013 yıllarında çıkarılan kanunların ardından yeniden torba yasaya eklenerek getirilen Varlık Barışı'nın kara para aklamaya yarayacağından endişe ediliyor.

Varlık Barışı'nın hesabı sorulamayan, 'yolsuzluk' ile elde edilmiş paraları aklayacağını ifade eden CHP eski milletvekili ve hukukçu Atilla Kart, "Bu tasarı, yolsuzluğa bulaşmış Başbakan ve Bakanlar için birer aklanma hizmeti verecektir. Varlık Barışı adı altında İsviçre ve benzeri hesaplardaki paralar aklanmaya çalışıyor" diye konuştu.

‘17-25 Aralık’tan ayıramayız’
2008'den sonra İsviçre ve Panama'daki 'kara' hesapların zaman zaman gündeme geldiğini ifade eden Kart, “Bu kayıt dışı yapılanmanın ve kara paraların daha da yoğunlaştığına dair çok ciddi bulgular var. 17-25 Aralık sürecini de İsviçre hesaplarıyla ya da kara para süreçleriyle ayıramazsınız. Bunların hepsi birbirleriyle ilişkili konulardır. Geldiğimiz noktada bu konuyu muhalefetin ısrarla gündeme taşıması, kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Yeterli duyarlılık sağlanmalı. Önergeler yoluyla, araştırma teklifleri yoluyla gündemde tutulmalı” diye konuştu.


'Başbakanı ve Bakanları kapsam dışı tutun'
Hükümetin ülkeye 'temiz' nakit girişini gerçekten istiyorsa düzenlemeye "3 Kasım 2002'den sonra milletvekili, Başbakan veya Bakan olan kişileri kapsamamalı" ibaresi eklemesi gerektiğini ifade eden Kart, şöyle devam etti; “22'nci dönem sonrası kişiler ve yasal mirasçıları kapsam dışında bırakılmalı. Sadece AKP değil, tüm partilerin milletvekilleri kapsam dışında kalmalı. Türkiye ancak bu şekilde yolsuzluklarla mücadele anlamında temiz ve şeffaf sayfayı açabilir. Bu, AKP içinde kara para ilişkisine bulaşmamış milletvekilleri için de bir fırsattır. Türkiye bu yüzleşmeyi hukuk ve demokrasi içinde yapmak zorunda. Yoksa o karambol ortamında kişilerin kara ilişkileri aklanacaktır.”

'Kara para ülkeye akın edecek'
Ülkeye sokulan paranın kaynağının beyan edilmemesi dışında, paraların üçüncü bir kişi adına da kaydedilme şansının bulunduğunu belirten Kart, şu ifadeleri kullandı;
"Ülkeye giriş yapan paraların kaynağı sorulamıyor, üstelik kendi adınıza beyan etme zorunluluğunuz da bulunmuyor. Kayıt dışı paranızı Türkiye'ye getirip, 'Bu para benim değil, şu kişinin' deyip geçirebiliyorsunuz. Bu da yolsuzluğa bulaşmış Başbakanlar ve Bakanlar için birer aklanma hizmeti verecektir. Toplumun gözü önünde her türlü yolsuzluk ve hukuksuzluk yapılacak, Varlık Barışı tasarısının ardına sığınarak, ekonomik zorluklar, sermaye ihtiyacı gerekçesiyle, kendi yolsuzluğunuzu, kendi hırsızlığınızı, kara paranızı aklamış olacaksınız. Bu gerçekten kabul edilemez bir tablodur. Türkiye üçüncü dünya ülkesi değildir. Bu ülkenin bir ortak aklı ve vicdanı var. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren yoğun bir kara para akını olacaktır ülkeye. En önemli amaç, bu karambol ortamından yararlanılarak ve ekonomik kriz gerekçe gösterilerek belli kadroya yönelik aklanma sürecidir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol