birgün

2° AÇIK

EĞİTİM 09.01.2021 08:00

Yöneticiler seçecek öğrenciler okuyacak

Daha önce birçok ilde yaşandığı öğrenilen dini ağırlıklı dersleri seçme baskısının İstanbul ve Bolu’da da yaşandığı öğrenildi. Bolu Eğitim Sen Başkanı Gezici “Maalesef bunlar yeni yaşanmıyor. Her yıl yaşananları uzaktan eğitime uyarladılar” dedi.

Yöneticiler seçecek öğrenciler okuyacak

Mustafa M. Bildircin

Bolu’da bir imam hatip ortaokulunun idaresi tarafından velilere seçmeli derslerle ilgili enteresan bir mesaj atıldı. Seçmeli derslerin veliler tarafından seçilmesi gerekirken okul idaresi tarafından gönderilen mesajda bu yıl Kuranı Kerim dersinin seçmeli ders olarak belirlendiği aktarıldı.

Mesajda şu ifadeler kullanıldı: “Önümüzdeki sene için seçmeli ders seçimi toplantıda alınan karar doğrultusunda Kuranı Kerim dersi seçildi. Siz de isim soyisim muhakkak yazarak Kuran-ı Kerim’i seçiniz.”

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici şu ifadeleri kullandı:

yoneticiler-sececek-ogrenciler-okuyacak-826883-1. “Maalesef bunlar yeni yaşanmıyor. Geçtiğimiz yıllarda da seçmeli derslerle ilgili böyle bir süreç yürütüldü. Pandemiye rağmen, ulaşılamayan öğrencilere rağmen ders seçim sürecini önceye almış oldular. Yüz yüze eğitim yaşarken zaten bu formlar seçilmiş bir şekilde veliye imzalatılıyordu. Benim kendi okulum da dahil, Bolu Fen Lisesi de dahil, özellikle dokuzuncu sınıflarda sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenin bilgilendirme sürecinin olmadığı, yazın kayda geldiğinde derslerin de seçildiği bir dönemde, okul idarecileri velilere 6 saat din dersi seçtirmişti. Gerekçe olarak ise, yönetmelikte ‘okulun norm kadrosu ve durumuna göre seçer’ diyorlar.”

İdarecilerin din derslerinin seçilmesi için özel çaba harcadıklarını aktaran Gezici şöyle konuştu:

“Seçmeli dersler bittiğinde MEB okullara yazı gönderir. Sayısız seçmeli ders varken, ‘üç tane din dersi alanındaki seçen öğrenci sayısı ve diğer dersler’ der. Hangi okul kaç tane din dersi seçtirmiş, kaç saat seçtirmiş, bunun geriye dönük bilgisini alırlar. Uzaktan eğitime tabii uyarladılar. Sınıf gruplarına mesaj atıyorlar, formlar gönderiyorlar.”

PAKET PROGRAMLAR

Okul idarecilerinin öğrencilerin ders seçim sürecine müdahalesi İstanbul’daki bir lisede de yaşananlar ile net şekilde ortaya konuldu.

Okul yönetiminin, “Seçmeli derslerin belirlenmesine yönelik toplantı” yaptığı, toplantının ardından öğrenciler adına dört seçmeli dersin okutulmak üzere belirlendiği öğrenildi. Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şubesi de öğrencilerin din derslerini seçmeye zorlandığı yönünde çok sayıda bilginin kendilerine ulaştığını bildirdi.

Hemen her öğretim yılında olduğu gibi 2021-2022 öğretim yılının ders seçim takviminde de benzer manzaralarla karşılaşıldı. Seçmeli ders seçim sürecinde öğrenciler üzerindeki dini vakıf ve cemaat baskısına şimdi de okul yönetimlerinin baskısı eklendi.

Okul yönetiminin yaptığı toplantının ardından 9’uncu sınıflar için belirlenen dört seçmeli dersin ikisini, “Temel Dini Bilgiler” ve “Peygamberimizin Hayatı” dersleri oluşturdu. Aynı dersler 10’uncu sınıf için de belirlendi.

yoneticiler-sececek-ogrenciler-okuyacak-826884-1.Seçmeli derslerin, uzun yıllardır okul idaresinin tasarrufu ile seçildiğini anımsatan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık, “Okul idarecileri, bu sene de uzaktan eğitimden yararlanarak bazı paket programlar hazırladılar. Din derslerinin ağırlıkta olduğu bir ders seçim paketini öğrencilerin önüne koyuyorlar” dedi. Ders seçim sürecine ilişkin yönetmeliğin dikkate alınmadığına dikkati çeken Çalık, “Okul idarecileri öğrencilerin istek ve alakalarına cevap vermek yerine, ‘Kindar ve dindar nesil’ yetiştirme projesine katkı sunan bir süreci yönetiyorlar” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol