birgün

18° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 11.06.2021 08:15

Yönetim harcamalarına bütçe dayanmıyor

Yönetim harcamalarına bütçe dayanmıyor

Mustafa BİLDİRCİN

2017 yılında Türkiye Varlık Fonu’na devredilen Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyeleri’ne ödediği para 2018 ve 2019 yıllarında katlanarak arttı. Yönetim Kurulu Üyeleri için 2017 yılında 234 bin TL harcayan idarenin bu kalemden gideri, 2018’de 364 bin TL’ye, 2019’da ise 541 bin TL’ye fırladı.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin mali hesapları, TBMM KİT Komisyonu’nda görüşüldü. İdarenin harcama tabloları, Yönetim Kurulu Üyeleri için ödenen paranın büyüklüğünü gözler önüne serdi.

YÜZDE 48 ARTTI

İdare, 2017 yılında beş Yönetim Kurulu Üyesi için toplam 234 bin TL harcama yaptı. 2018 yılında ise Yönetim Kurulu Üyeleri için idarenin kasasından çıkan para 364 bin TL’ye yükseldi. Personel maliyetlerinin azaltılması için personel sayısının düşüren Türkiye Denizcilik İşletmeleri, yönetim kurulu üyesi sayısını ise 2019 yılında bir artırarak altıya çıkardı. 2019 yılında yönetim kurulu üyeleri için yapılan toplam harcama, 2018 yılına oranla yüzde 48 artarak 541 bin TL’ye ulaştı.

Yönetim kurulu üyelerine ödenen parayı TBMM KİT Komisyonu toplantısında gündeme getiren CHP Milletvekili Atilla Sertel, kurumun personel sayısının düşmesine karşın yönetim kurulu üyeleri için yaptığı harcamanın arttığının altını çizdi. TDİ’nin özelleştirme yaptığını ve yönetim kurulu üyelerinin kurum bünyesinden değil, dışarıdan geldiğini vurgulayan Sertel, “Personel sayısı düşerken yönetim kurulu üye sayısı düşmüyor. Kurum diyor ki ‘Biz personel maaşından tasarruf ediyoruz’. Ama yönetim kurulu üyeliklerine gelince 364 bin TL bir senede 541 bin TL’ye yükseliyor” ifadelerini kullandı.
Yönetim kurulu üyeleri için harcanan paradaki artışın nedenini soran CHP’li Sertel, “Yöneticilere sosyal haklar veriliyor mu? Araç tahsisi yapılıyor mu?” sorularının da yanıtlanmasını istedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol