birgün

21° AÇIK

Yöneylem anketi: Her 3 seçmenden 2'si 'parlamenter sistem' diyor

Yöneylem Araştırma'nın yaptığı 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi? Parlamenter Sistem mi?' anketine göre seçmenlerin 66,4’ü parlamenter sistemi, yüzde 28,5’i Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tercih ettiğini belirtti. Bu oran her 3 kişiden 2'sinin parlamenter sistemi tercih ettiği anlamına geliyor.

SİYASET 17.08.2022 09:30
Yöneylem anketi: Her 3 seçmenden 2'si 'parlamenter sistem' diyor
Abone Ol google-news

Yöneylem Araştırma, 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi? Parlamenter Sistem mi?' anketinin sonuçlarını paylaştı.

'Sizce Türkiye yürürlükteki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle mi yönetilmeli yoksa parlamenter sistemi geri mi dönülmelidir?' sorusu sorulan ankette katılımcıların yüzde 66,4’ü parlamenter sistemi tercih etti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni destekleyenlerin oranı ise yüzde 28,5 oldu. Katılımcıların yüzde 5,1'i ise tercihte bulunmadı.

Oy verdikleri partilere göre seçmenlerin tercihleri ise şöyle:

-AKP seçmeninin yüzde 79,4'ü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni desteklediğini belirtirken parlamenter sistemi destekleyenlerin oranı yüzde 12,7 oldu. Yüzde 7,9'u 'bilmiyorum, fikrim yok' dedi.

-CHP seçmeninin yüzde 94,7'si parlamenter sisteme geri dönülmesini istediğini belirtirken mevcut sistemin devamını tercih edenlerin oranı yüzde 2,1'de kaldı.

-HDP seçmeninin yüzde 93,1'i parlamenter sistemi desteklediğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tercih edenlerin oranı yüzde 2,9.

-İYİ Partililerin yüzde 93,7'si parlamenter sistemden yana olduklarını belirtirken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne destek yüzde 4,6 oldu.

-MHP seçmeninin yüzde 62,9'u Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni, yüzde 35,3'ü ise parlamenter sistemi desteklediğini belirtti.

-Saadet Partililerde parlamenter sistemi destekleyenlerin oranı yüzde 90,9 olurken yüzde 9,1'i mevcut sistemin devamını istediğini ifade etti.

-Gelecek Partisi seçmeninin yüzde 90,9'u Parlamenter sistemi tercih etti. 'Bilmiyorum, fikrim yok' diyenlerin oranı 9,1 olarak kaydedildi.

-DEVA Partililerin yüzde 95,3'ü parlamenter sistemi tercih ederken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yüzde 2,3'lük bir destek çıktı.

-Türkiye İşçi Partisi seçmenlerinin yüzde 100'ü parlamenter sistemden yana olduklarını belirtti.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi söz konusu anketi "Üç seçmenden ikisi Türkiye'nin parlamenter sistemle yönetilmesini istiyor" notuyla paylaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol