birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 13.08.2018 13:39

Yordam Kitap'tan Samir Amin açıklaması: Yapıtlarını yayımlamaya devam edeceğiz

Yordam Kitap'tan Samir Amin açıklaması: Yapıtlarını yayımlamaya devam edeceğiz

Türkiye'nin en nitelikli yayınevlerinin başında gelen Yordam Kitap, yazarı Samir Amin'in hayatını kaybetmesi ile ilgili bir açıklama yayımladı. "Yazarımız Samir Amin’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz" denilen açıklamada Samir Amin'in kitaplarının yayımlanmaya devam edeceğini duyurdu.

Açıklamada, "Bu ay yayımlayacağımız Avrupa-Merkezcilik’in ardından bu değerli Marksist düşünürün diğer yapıtlarını da yayımlamaya devam edeceğiz. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz" denildi.

Yordam Kitap'tan yapılan açıklama şöyle:

"Yazarımız Samir Amin’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz…

1931 Kahire doğumlu Amin, eğitimini Paris’te tamamlayan, akademik çalışmalarını Fransızca veren, Üçüncü Dünya’nın kalkınması üzerine önemli araştırmalar kaleme almış, eşitlikten, özgürlükten, adaletten yana çok sayıda yapıta imza atmış yetkin ve parlak bir düşünürdü.

Azgelişmişlik, kalkınma, kriz, dünya ekonomik sistemi (emperyalizm), merkez ve çevre ülkeler gibi tartışmalı konulara Marksist bir bakışla eğilen Bağımlılık Okulu’nun kurucularından olan Samir Amin, Avrupa-merkezciliğe karşı geliştirdiği eleştirel yaklaşımı, deyiş yerindeyse Marksizmi Avrupa-merkezci bakış açısından 'sıyırıp koparması' ile de öne çıkan bir yazar oldu.

Yordam Kitap olarak, onun yayımladığımız dört önemli yapıtının ardından, 'Avrupa-Merkezcilik' kitabını matbaadan beklediğimiz, 'Küreselleşmiş Değer Yasası' kitabını yayına hazırladığımız sırada ölüm haberini almanın şaşkınlığını ve üzüntüsünü yaşadık.

Amin’in yakın geçmişte yayınevimizden çıkan ve okurlarla buluşan kitapları Liberal Virüs (Mart 2016), Modernite, Demokrasi ve Din (Nisan 2017), Kapitalizmden Uygarlığa (Eylül 2017) ve Emperyalizm ve Eşitsiz Gelişme (Nisan 2018) oldu.

Bu ay yayımlayacağımız Avrupa-Merkezcilik’in ardından bu değerli Marksist düşünürün diğer yapıtlarını da yayımlamaya devam edeceğiz.

Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz…"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız