birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Youtube'dan Rusya'ya bir engel daha

Google bünyesindeki YouTube, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın kanalına erişimi engelledi.

DÜNYA 09.04.2022 16:01
Youtube'dan Rusya'ya bir engel daha
Abone Ol google-news

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal harekatının ardından birçok ülke Moskova’ya yaptırımlar uygularken, son adım ABD’li teknoloji şirketi Google'a ait olan çevrimiçi video paylaşım ve sosyal medya platformu Youtube'tan geldi.

Youtube, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın resmi kanalına erişimi engelledi. Duruma Rusya'dan ise tepki gecikmedi. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Roskomnadzor, Amerikalı şirket Google'dan Duma'nın Youtube kanalı Duma TV'ye erişimi derhal yeniden başlatmasını ve bu tür kısıtlamaların getirilmesinin nedenini açıklamasını talep etti" denildi.

Açıklamada Google'ın yaptırımlar çerçevesinde böyle bir karar alamayacağı ve gerekçe sunulmadığı da belirtilirken, Google tarafından daha önce de benzer bir girişimde bulunulduğu hatırlatıldı.

Duma Başkanı Vyacheslav Volodin ise ABD'yi Rusların haklarını ihlal etmekle suçlayarak, "ABD, bilginin yayılması konusunda bir tekele sahip olmak istiyor. Buna izin veremeyiz" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol