YSK Başkanı Ahmet yener, cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Muharrem İnce'ye verilen oylarının geçerli sayılacağını açıkladı. Yener'in açıklamasına göre, İnce'nin adaylıktan çekilmesi kararı birinci turdan sonra uygulanacak.

Kaynak: Haber Merkezi
YSK Başkanı açıkladı: Muharrem İnce'nin çekilme kararı ne zaman uygulanacak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye verilen oyların geçerli sayılacağını bildirdi. Yener, İnce'nin adaylıktan çekilmesinin birinci turdan sonra geçerli sayılacağını aktardı.

"Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesi birinci turdan sonra gerçekleşecek" diyen Yener, şöyle devam etti: "İlk turda verilen oylar geçerli sayılacaktır."

Kararın oy birliği ile alındığını aktaran Yener, şu ifadeleri kullandı: 

"Toplantı sonucunda, 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nun 12. maddesinde yapılan düzenlemede cumhurbaşkanlığı adaylığından, aday listesinin Resmi Gazete'de ilanından sonra yapılan çekilmelerin geçerli olmayacağına ilişkin düzenleme ve 6271 Sayılı Yasa'nın ilgili maddeleri ve 298 Sayılı Yasa'nın ilgili maddeleri değerlendirilmiş ve Kurulumuz, yapmış olduğu toplantı sonucunda oy birliğiyle Sayın Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesinin, birinci oylamadan sonra, 6271 Sayılı Yasa'nın 12. maddesi uyarınca geçerli olduğu ve bu süreçte Sayın Muharrem İnce'ye verilen oyların geçerli oy olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır."

Seçimlerle ilgili tüm tedbirlerin alındığını söyleyen Yener, basın mensuplarının sorusu üzerine, oy pusulalarında şu an herhangi bir değişiklik olmayacağını kaydetti.