birgün

9° PARÇALI BULUTLU

YSK, Gelecek Partisi'nin de seçime girme yeterliliği sağladığına karar verdi

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün, partilerinin seçime girme hakkı kazandığını duyurdu. Gelecek Partisi’nin de yeterliliği sağlamasıyla, seçime girme hakkı kazanan parti sayısı 20’ye yükseldi.

SİYASET 02.04.2021 16:37
YSK, Gelecek Partisi'nin de seçime girme yeterliliği sağladığına karar verdi
Abone Ol google-news

Gelecek Partisi seçime girme yeterliliğini tamamladı. Konuya ilişkin Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi, Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün tarafından yapılan açıklamada, partinin seçime girmek için gerekli şartları gerçekleştirdiği ve konunun bugün yapılan Yüksek Seçim Kurulu toplantısında karara bağlandığı bildirildi.

Üstün açıklamasında, "Partimizin seçime girme şartlarını sağladığı partimizin tuttuğu kayıtlardan, İlçe Seçim Kurulları kongre evraklarından ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasi partiler için tuttuğu sicilden anlaşılmıştır. Bu husus Yüksek Seçim Kurulu’nun bugün yapmış olduğu toplantıda teyit edilmiş ve karar altına alınmıştır. Gelecek Partisi bugünden itibaren yapılacak her türlü seçime girmeye hukuken hak kazanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Gelecek Partisi’nin de katılımı ile seçime girme hakkı kazanan parti sayısı 20'ye yükseldi.

Üstün tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Gelecek Partisi Türkiye’de korku ikliminin hakim olduğu, otoriterleşmenin arttığı, ülkenin yönetilemediği bir anda 12.12.2019 tarihinde milletimize yeni bir umut olarak kurulmuştur. Kuruluşundan sonra siyasi tarihimize ender görülebilecek bir şekilde Anadolu ve Trakya’da çok kısa bir sürede teşkilatlanış, il ve ilçe kongrelerini gerçekleştirerek, 01.11.20 tarihinde 1. Olağan Büyük Kongresi’ni başarıyla yapmıştır.

Böylece partimiz Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesinde zikredilen ‘siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarışında oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve Büyük Kongre’sini yapmış olması’ şartını getirmiştir.

Partimizin seçime girme şartlarını sağladığı partimizin tuttuğu kayıtlardan, İlçe Seçim Kurulları kongre evraklarından ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasi partiler için tuttuğu sicilden anlaşılmıştır. Bu husus Yüksek Seçim Kurulu’nun bugün yapmış olduğu toplantıda teyit edilmiş ve karar altına alınmıştır. Gelecek Partisi bugünden itibaren yapılacak her türlü seçime girmeye hukuken hak kazanmıştır.”

YSK’nin kararına göre seçimlere şu partiler katılabilecek:

Adalet ve Kalkınma Partisi

Anavatan Partisi

Bağımsız Türkiye Partisi

Büyük Birlik Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi

Demokrasi ve Atılım Partisi

Demokrat Parti

Demokratik Sol Parti

Genç Parti

Halkların Demokratik Partisi

Hür Dava Partisi

İYİ Parti

Milliyetçi Hareket Partisi

Muhafazakar Yükseliş Partisi

Saadet Partisi

SOL Parti

Türkiye Komünist Partisi

Vatan Partisi

Yeniden Refah Partisi

Gelecek Partisi

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol