YSK’nin koruması Cumhur İttifakı

12.05.2019 08:15 SİYASET
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sandık kurullarını bahane ederek İstanbul seçimlerini iptal etmesinin tartışmaları sürerken iktidar ortakları AKP ve MHP, eleştirilere kalkan olmaya girişti. YSK’den lehlerine çıkartılan kararı savunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargı kararlarına saygı duyulması gerektiğinden dem vurdu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerle bir araya geldiği iftar […]

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sandık kurullarını bahane ederek İstanbul seçimlerini iptal etmesinin tartışmaları sürerken iktidar ortakları AKP ve MHP, eleştirilere kalkan olmaya girişti. YSK’den lehlerine çıkartılan kararı savunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargı kararlarına saygı duyulması gerektiğinden dem vurdu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerle bir araya geldiği iftar programında YSK’nin İstanbul seçiminin yenilenmesi kararına ilişkin, “YSK kararına, kimin hesabına nasıl gelirse değil anayasa, hukuk çerçevesinde yaklaşıp karar vermişse saygı duymaktan öte yapılacak bir şey yoktur. Aleyhimize de olsa saygı duymalıyız lehimize de olsa saygı duymalıyız” dedi.

OY ÇALINDI İDDİASI!

Bahçeli, sözlerinin devamında da, “28 bin oydan 13 bin oya düşerken bu kadar oyun nereden çalındığının üzerinde mutabakat kuracakları yerde hırsızın üstünü örtmenin bir manası yok. Dört pusulayı da dahil etmiş olsa hırsızı kovalamaktan bu millet vazgeçmeyecek. MHP de vazgeçmeyecek” ifadelerini kullandı.

Partisinin hırsızı kovalamaktan vazgeçmeyeceğini savunan Bahçeli, daha birkaç yıl öncesine kadar AKP ve Erdoğan’ı yolsuzlukla suçluyor, hesap soracağını iddia ediyordu.

GÜL ‘SAYGI’DAN DEM VURDU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de dün AKP Gaziantep İl Başkanlığında gazetecilerin, YSK’nin İstanbul seçiminin yenilenmesi kararı hakkındaki sorularını yanıtladı.

Bakan Gül, YSK’nin nihai karar mercisi olduğunu vurgulayarak, şunları savundu: “Karar vermeden önce YSK’ye saygı duyuyorsunuz, ‘YSK kararları bağlayıcıdır’ diyorsunuz. Ama işinize gelince saygı duyacaksınız, işinize gelmeyince saygı duymayacaksın. Böyle olmaz. Karar sizin itirazınız sonucunda da olsa saygı duyacaksın. Bir siyasetçiye düşen karara saygı duymaktır. Dolayısıyla YSK üyelerini hedef gösteren, töhmet altında tutan açıklamaları asla kabul edemiyoruz. Bu siyasetçiye yakışmaz. YSK bir karar vermiştir ve bunun sonucunda da mazbatayı alıp, iptal etmiştir. Milletin hakemliğine karar vermiştir.

Kararı İstanbul seçmeni verecektir. İstanbul seçmeni hangi kararı verirse, İstanbul’un 5 yıl meselelerini çözecek kişi göreve gelecektir. Dolayısıyla bu konuda daha özenli ve sorumlu davranmak gerekir. Hepimizin beklentisi de budur. YSK üyelerine yapılan haksız ve saygısız ithamları da asla kabul etmeyeceğimizi bildiriyoruz.”

***

‘Öcalan avukatlarıyla görüşsün’

İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’ın sekiz yıl aradan sonra avukatlarıyla görüşmesi de Bahçeli’nin gündemindeydi.

Bahçeli, “Bu bir talep meselesidir. Avukatıyla uzun yıllar görüşememesinin ısrarlı bir şeklidir. Bir hanımefendi milletvekilinin cezaevinde 160 günden beri ölüm orucu tutmuş olmasındandır. Cumhurbaşkanının ifade ettiği şekliyle; çözüm sürecini kapsamayan ama avukatının talebine verilen bir cevaptır. Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün.