birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 23.02.2020 16:45

Yüksek hızlı trenlere sigorta yaptırmamışlar

Yüksek hızlı trenlere sigorta yaptırmamışlar

TBMM KİT Alt Komisyonu toplantısında TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Kamuran Yazıcı’ya, “Sizin arabanız var mı, kasko yaptırdınız mı?” sorusu soruldu. Trenlerin sigortasının olmadığı ortaya çıktı. 19 trenlenin toplam değeri 2 milyar 166 milyon lira.

TCDD Genel Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda Genel Müdür önce“Evet var, sigortası da bulunuyor” cevabını verdi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise, “Kendi arabanıza sigorta yaptırıyorsunuz ama, devletin 2 milyar liralık trenleri sigortasız” şeklinde belirtti.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, TCDD yönetimi de sigorta konusunda “Risk analizi” çalışması yapılarak karar verileceğini açıkladı. CHP'li Yavuzyılmaz, yaptığı açıklamada, 2018’de Ankara’da yaşanan ve 9 kişinin öldüğü kazaya karışan Yüksek Hızlı Tren’in de sigortası olmadığını belirterek “Kazaya karışan lokomotif ve vagonlar artık kullanılamıyor. Bu nedenle devlet 114 milyon lira zarara uğradı” dedi.

Yavuzyılmaz, "Geçen yıl 2.5 milyar lira zarar eden TCDD, demiryolu araçları nedeniyle de kamu zararı doğmasına neden oluyor. Alt komisyon toplantısında her biri 114 milyon lira olan 19 adet YHT setine neden sigorta yaptırılmadığını sordum. Risk analizi yaptırdıklarını bu konuda daha sonra karar verileceğini söylediler. YHT’ler Nisan 2018’den bu yana raylarda yolcu taşıyor. Aradan 2 yıl geçmiş 2 milyar lirayı aşkın değerdeki kamu malı için hâlâ sigorta yaptıralım mı yaptırmayalım mı diye tartışıyorlar" şeklinde konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız