birgün

-3° AZ BULUTLU

AVRUPA 10.01.2021 14:48

Yüksek lisans tezinde intihal yaptığı ortaya çıkan Avusturyalı Bakan istifa etti

Yüksek lisans bitirme tezinde intihal yaptığı tespit edilen Avusturya Çalışma Bakanı Christine Aschbacher, görevinden istifa etti.

Yüksek lisans tezinde intihal yaptığı ortaya çıkan Avusturyalı Bakan istifa etti

Avusturya Çalışma Bakanı Christine Aschbacher'in bitirme tezinde intihal yaptığı tespit edildi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un partisinden olan ve kabinesinde görev yapan Aschbacher istifa etti.

The Guardian'da yer alan habere göre, Avusturya’da bitirme tezinde “intihal” yaptığı öne sürülen Çalışma Bakanı Christine Aschbacher istifa etti. Başbakan Kurz'un partisinden Aschbacher, "karşılaştığı düşmanlık ve saldırılardan kendisini ve ailesini korumak için" istifa ettiğini duyurdu.

Aschbacher‘in, 2006'da Viyana Üniversitesi'nde yazdığı diploma tezinin bazı bölümlerinin başkalarından alıntı olduğunu yazan intihal araştırmacısı Stefan Weber, ayrıca tezin "Almanca hataları ve saçmalıklarla dolu olduğunu" vurguladı.

Aschbacher, intihal suçlamasını reddetse de istifa etti. Başbakan Kurz, sosyal medyadan yaptığı açıklamada karara saygı duyduğunu söyledi.

Üniversite bitirme, master ya da doktora tezlerinde yaşanan intihal başka bilim insanlarının eserlerine atıfta bulunmama, o kişilerin isimlerini ve eserlerini tam vermeme gibi suçlamalar olabiliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız