birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Yüksek Mahkeme acele etmiyor

SİYASET 21.08.2022 10:13
Yüksek Mahkeme acele etmiyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte anti demokratik düzenlemelere hız kazandıran iktidar, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) itiraz başvurularında “acele etmemesi” nedeniyle tartışmalı uygulamalarını uzun süre devam ettiriyor. Son olarak Fiyat İstikrarı Komisyonu’nu yürürlüğe koyan kararname için yapılan itiraz başvurusu, komisyon altı kez toplandıktan sonra iptal edildi. AKP ve MHP ittifakının düzenlemelerine itiraz, bununla sınırlı kalmadı.


CHP İstanbul Milletvekili, Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu’nun başı çektiği AYM itirazları kapsamında, bugüne kadar kanunlara yönelik 85 iptal başvurusu yapıldı. AYM, 2018 yılından itibaren hız kazanan bu başvuruların sadece 31’i hakkında karar verebildi. Edinilen bilgiye göre, AYM’nin 31 kararının 15’inde iptal, 16 kararında ise iptal talebinin reddi yönünde sonucuna varıldı. AYM’nin kanunları görüşme süresi ise 18,5 ay olarak hesaplandı. Bazı kanunlarda AYM’nin karar süresi 29 aya kadar yükseldi.

Muhalefetin bir diğer iptal talebinde bulunduğu düzenlemeler ise Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri hakkında oldu. TBMM’nin 27’nci Yasama Dönemi’nde, çıkartılan 108 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 79’u iptal talebiyle AYM’nin önüne geldi. AYM, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri hakkında sadece 18 karar verebildi. Bu kararların 10’unda kararnamelerin çeşitli maddeleri iptal edildi. AYM, sekiz başvuruyu ise reddetti. Yüksek Mahkeme, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri hakkında ortalama 17 ayda karar verebildi. Onlarca başvuru ise AYM’nin önünde sonuçlanmayı bekliyor.

ANAYASA’YA RAĞMEN YASA

Kaboğlu BirGün’e yaptığı açıklamada “Anayasa Mahkemesi’nin 27’nci Yasama Dönemi’nde çıkan kanun ve yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerine yönelik, uzun sürelerde çok az karar verdiği görülmektedir” dedi. Kaboğlu şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi’nin denetleme görevinden bu denli kaçındığı ve son dönemde üyeliklere yapılan siyasi atamalar dikkate alındığında, kanunlara ilişkin verilen iptal kararlarının daha fazla olması, bu yasama dönemindeki 'Anayasa’ya rağmen yasa yapma' eğiliminin ispatı niteliğindedir. AYM'nin yapması gereken şey, başvuruları bir an önce hukuk kuralları çerçevesinde sonuçlanmasıdır. Kamuoyunun beklentisi de bu yöndedir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol