birgün

12° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 18.02.2020 21:52

Yunan emekçilerden 24 saatlik genel grev

Yunan emekçilerden 24 saatlik genel grev

Yunanistan’da Kiryakos Miçotakis hükümetinin sosyal güvenlik sistemine yönelik köklü değişimler öngören yasa tasarısını meclis gündemine getirmesi nedeniyle ülkede işçiler genel greve gitti. Sosyal güvenliğin özelleştirilmesini hedefleyen ve yılda bir defa verilen primleri ortadan kaldıran yasa tasarısına işçi sendikaları konfederasyonları tepki gösterdi.

Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME) tarafından desteklenen genel grev kararı bütün ülkede etkili olurken toplu taşıma araçları ve gemi seferlerinin yanında şehirlerarası taşıma da durduruldu. Okullarda eğitimin yapılmadığı, hastanelerde acil durumlar dışında hizmet verilmediği ve kamu kuruluşlarının kapandığı genel grev nedeniyle başkent Atina’da üç değişik alanda miting ve yürüyüşler gerçekleştirildi. Gösterilerde AB, IMF ve hükümet karşıtı sloganlar atıldı ve yasa tasarısının geri çekilmesi dile getirildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız