Yunanistan'da Mahsa Amini'nin ölümü üzerine başlayan gösterilere destek için çok sayıda kişi bir araya geldi.

Yunanistan'da Mahsa Amini'nin ölümüne ilişkin protesto
Fotoğraf: AA

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesine ilişkin dünyanın farklı noktalarında protestolar devam ediyor.

Yunanistan'da Mahsa Amini'nin ölümü üzerine başlayan gösterilere destek için çok sayıda kişi bir araya geldi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplananlar, protesto gösterisi düzenlendi.

yunanistan-da-mahsa-emini-nin-olumune-iliskin-protesto-1067511-1.

yunanistan-da-mahsa-emini-nin-olumune-iliskin-protesto-1067513-1.

yunanistan-da-mahsa-emini-nin-olumune-iliskin-protesto-1067512-1.

NE OLMUŞTU?

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Tepkiler üzerine Tahran polisinden yapılan açıklamada, İrşad devriyesinin Amini'yi bir saatlik "brifing" için karakola götürdüğü, genç kadının burada aniden bilincini kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği iddia edilmişti.

İran devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde de Amini'nin polis merkezine getirildikten ve bir görevliyle konuştuktan sonra aniden fenalaşarak yere düştüğü görülüyor. Protestocular ise polisin, genç kadının "aniden" bilincini kaybettiği yönündeki açıklamasını reddederek, Amini'nin polis merkezine getirilmeden önce darp edildiğini belirtiyor.

Amini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentinde düzenlenen cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protestolar başlamıştı.