birgün

13° AÇIK

DÜNYA 22.09.2021 21:25

Yunanistan’da moto kuryeler güvencesiz çalışma koşullarına karşı sokakta

Yunanistan'da #Efood şirketinin, kuryeleri "bağımsız çalışan" olmaya zorlaması ve güvencesiz çalışma şartlarına karşı; moto kuryeler konvoy yaparak Çalışma Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi.

Yunanistan’da moto kuryeler güvencesiz çalışma koşullarına karşı sokakta

Yunanistan'ın online yemek sipariş şirketi Efood, işçilerine sözleşmeli işçi iken “serbest işçi”olmaları için baskı uygulaması nedeniyle motor kuryeler sokağa çıktı.

Çalışma koşullarını protesto eden kuryeler, motorlarıyl Atina sokaklarında eylem yaptı.Konvoy yaan kuryeler Çalışma Bakanlığı'nın önünde eylem gerçekleştirdi. Kuryelere destek Yunanistan'ın anamuhalefet lideri Aleksis Çipras'tan geldi.

Çipras yaptığı paylaşımda, "Sokaklarda bir haysiyet nehri. Görünmez işçiler görünür hale geldi. Meclis'e Düzenli çalışan, istihdam edilen ve tüm haklara sahip olmasını sağlayan mevzuat getiriyoruz. Hükümeti lehte oy kullanmaya çağırıyoruz" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol