Türkiye'yi adeta felç eden kar fırtınasına Yunanistan da teslim oldu. Ulaşımda büyük sorunlar yaşanırken, çevre yolunu işleten şirket yolda kalan her bir araca 2 bin avro tazminat ödeyeceğini açıkladı.

Yunanistan'da otoyolları işleten şirket, karda kalan araçlara 2 bin avro tazminat verecek

Son yılların en yoğun kar yağışına sahne olan Yunanistan'da kurtarma ekiplerine katılan ordu güçleri, Atina çevresinde araçlarında mahsur kalan binlerce kişiyi tahliye etmek için gece boyunca çalıştı.

euronews'in haberine göre hükümet, salı sabahı 3 bin 500'den fazla kişinin tahliye edildiğini, birçok kişinin ise arabalarını yaya olarak terk ettiğini, yaklaşık bin 200 aracın Atina çevre yolunda kaldığını açıkladı.

"Çok zor bir gece geçirdik" diyen hükümet yetkilileri çevre yolunda "insanüstü" tahliye çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Yol kurtarma ekipleri ve askerler araçlarında 10 saatten fazla mahsur kalan sürücülere yiyecek, su ve battaniye dağıttı.

Associated Press haber ajansına göre Başbakan Miçotakis çevre yolunu işleten şirketle görüşerek mahsur kalan her bir araca 2 bin avro tazminat ödenmesini istedi ve bu talep şirket tarafından kabul edildi. Şirket de yaptığı duyuru ile araç başına 2 bin avro ödeme yapılacağını duyurdu.

Salı gününün resmi tatil ilan edildiği ülkede süpermarketler, eczaneler ve benzin istasyonları dışındaki tüm hizmetler durduruldu.

Başkent Atina ve ülkenin orta kesimlerinde kesimlerinde elektrik kesintileri de yaşanırken elektriğin tekrar verilebilmesi için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Ülkede kar fırtınasının çarşamba gününe kadar sürmesi bekleniyor.