birgün

10° AÇIK

Yunanistan'da sanat emekçilerinin grevi sürüyor: Sanat tahribatına son verin

Yunanistan’da sanat emekçileri, sanat okulu diplomalarının lise dengi kabul edilmesi yönündeki cumhurbaşkanlığı kararnamesini protesto etmek için ilan ettiği 48 saatlik grev ikinci gününde devam ediyor. Emekçiler "Sanat tahribatına son verin" diyerek kararnamenin engellenmesini talep etti.

DÜNYA 02.02.2023 19:58
Yunanistan'da sanat emekçilerinin grevi sürüyor: Sanat tahribatına son verin
Abone Ol google-news

Yunanistan’da sanat emekçileri, sanat okulu diplomalarının lise dengi kabul edilmesi yönündeki cumhurbaşkanlığı kararnamesini protesto etmek için sokağa indi.

Kararnamenin geri çekilmesini talep eden sanatçılar, dün ilan ettikleri 48 saatlik grevin ikinci gününde başkent Atina’daki Syntagma Meydanı'nda bir araya geldi.

yunanistan-da-sanat-emekcilerinin-grevi-suruyor-sanat-tahribatina-son-verin-1121476-1.

Sanatçılar, öğrenciler ve set çalışanlarından oluşan en az 2 bin kişinin karıldığı protestoda “Hükümet kültürü yıpratıyor, kararnameleri engelleyin” sloganı atılırken, “Sanat bilimdir” ve "Sanat tahribatına son verin" yazılı pankartlar taşındı.

Covid-19 salgını nedeniyle ağır darbe alan sanatçılar, hükümetin geri adım atmaması halinde eylemlerine daha geniş kapsamlı şekilde sürdüreceklerini ifade etti.

yunanistan-da-sanat-emekcilerinin-grevi-suruyor-sanat-tahribatina-son-verin-1121477-1.

Hükümetin salgın döneminde sanatçıları yeterince desteklemediğini aktaran sanatçılar, kararname ile hükümetin mesleklerini daha fazla itibarsızlaştırmaya çalıştığını ifade etti.

Atina’nın yanı sıra Selanik, Larissa ve Patras'ta sanat emekçileri greve giderken, 15 dizinin çekimlerine iki gün süreyle ara verildiği belirtildi. Ülke genelinde birçok tiyatro kapılarını ziyaretçilere kapattı.

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol