birgün

14° KAPALI

SİYASET 24.01.2020 11:55

Yunanistan’dan Akar’a '16 ada' tepkisi: Herhangi bir saldırı olursa, kendimizi koruruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 16 ada ile ilgili yaptığı açıklamalara Yunanistan' dan tepki geldi. Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynakları, Herhangi bir saldırıda yasal savunma hakları olduğunu' kaydetti

Yunanistan’dan Akar’a '16 ada' tepkisi: Herhangi bir saldırı olursa, kendimizi koruruz

Yunanistan Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın '16 ada'nın silahlandırılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar tepki gösterdi. Akar'ın açıklamalarını kışkırtıcılık olarak gördüklerini belirten Yunanistan, 'Herhangi bir saldırıda yasal savunma hakları olduğunu' belirtti.

Akar'ın gayri askeri statüdeki 16 adayı silahlandıran Yunanistan'a tepki göstermesi Yunanistan medyasında geniş yer aldı. Yunanistan medyası Akar'ın açıklamalarını, 'Akar'dan 16 Ada açıklaması-saldırı' şeklinde gördü.

Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynakları, 'Herhangi bir saldırıda yasal savunma hakları olduğunu' belirtti. Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varvitsiotis de, Ada'lar konusunun son 40 yıldır devam eden tartışma olduğunu söyledi.

Akar'ın açıklamalarını kışkırtıcılık olduğunu söyleyen Miltiasdis, uluslararası ittifaklarını nasıl derinleştirmeleri gerektiği yönünde çalıştıklarını söyledi. Miltiasdis, Dışişleri Bakanlığı'nın çok yönlü bir diplomatik çabayla Akdeniz ve daha geniş bölge konularında rol ve pozisyona sahip olan herkesle diyalog kurmaya çalıştığını ifade etti.

'KENDİMİZİ KORURUZ'

Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları da, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın 51. maddesine atıf yaparak, her hangi bir saldırıda yasal savunma hakları olduğuna vurgu yaptı. Aynı kaynaklara göre, Türkiye'den gelen bu gibi tepkiler, 'Yunanistan'ı Ege Denizi'nin Yunan Adalarını korumak için gerekli tüm koruyucu savunma önlemlerini almaya zorluyor ve meşrulaştırıyor' ifadelerini kullandı.

Haberlerde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Kiriakos Miçotakis'e gösterdiği tepkilere de atıf yapıldı. Türkiye'den yapılan açıklamaları, 'saldırı' olarak gören Yunanistan medyası, Ankara'nın son dönemde düzenli olarak Ada'lar ve Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı konusunda açıklamalar yaptığına dikkat çekildi.

HULUSİ AKAR'IN AÇIKLAMALARI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın 16 adayı silahlandırdığına dikkat çekmiş, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Hiçbir şekilde hakkımızı çiğnetmeyiz. Bu bir tehdit değil ama iyi komşuluktan yanayız dememiz de bir zafiyet değil."

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız