birgün

11° AÇIK

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: BAE ile imzalanan anlaşma Türkiye ile ilişkilendirilmemeli

Yunanistan'ın Birleşik Arap Emirlikleri ile imzaladığı dış politika ve savunma iş birliği anlaşmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Lütfen ülkemizin yaptığı her şeyi Türklük karşıtlığı gibi bir merceğin altında yorumlamayın. Türk karşıtı bir politika izlemiyoruz" dedi.

AVRUPA 16.03.2022 17:39
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: BAE ile imzalanan anlaşma Türkiye ile ilişkilendirilmemeli
Abone Ol google-news

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan'ın, dış politikasını Türkiye karşıtlığı üzerine kurmadığını söyledi.

Yunanistan'ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzaladığı dış politika ve savunma iş birliği anlaşmasının onaylanmasına ilişkin meclis görüşmelerinde konuşan Dendias, Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

'ÜLKEMİZİN YAPTIĞI HER ŞEYİ TÜRKLÜK KARŞITLIĞI ÜZERİNDEN YORUMLAMAYIN'

Yunanistan'ın dış politikasının sadece Türkiye'ye bağlı olarak belirlenmediğini belirten Dendias, Yunanistan'ın kendi ulusal öncelikleri, ulusal çıkarları ve prensipleri olan bir dış politika izlediğini kaydederek, "Türk karşıtı bir politika izlemiyoruz" diye konuştu.

Dendias, BAE ile imzalanan anlaşmanın Türkiye ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini söyleyerek, "Lütfen ülkemizin yaptığı her şeyi Türklük karşıtlığı gibi bir merceğin altında yorumlamayın" dedi.

Aksine, Yunanistan'ın, dost ve müttefik ülkelerin Türkiye ile konuşmasını istediğini vurgulayan Dendias, bunun, Türkiye'nin olduğu kadar Yunanistan için de daha faydalı olacağı değerlendirmesinde bulundu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun