birgün

17° AÇIK

AVRUPA 11.08.2021 17:49

Yunanistan Göç Bakanı: AB bir başka göç krizine hazır değil, Türkiye'ye daha fazla destek verilmeli

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi, Avrupa Birliği’nin Afganistan’dan bir göç dalgasıyla başa çıkacak durumda olmadığını belirterek “Türkiye’ye daha fazla destek sağlanması gerektiğini” söyledi.

Yunanistan Göç Bakanı: AB bir başka göç krizine hazır değil, Türkiye'ye daha fazla destek verilmeli

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarachi, Afganistan'da Taliban'ın ilerlemesiyle artan sığınmacı akını konusunda Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye 'daha fazla destek sağlaması' gerektiğini söyledi.

Sözcü’nün aktardığına göre, "AB, 2015'te yaşanan mülteci krizinin bir benzeriyle başa çıkacak durumda değil" diyen Mitarachi, "Göç dalgasına karşı harekete geçilmeli" ifadelerini kullandı. Mitarachi, "AB'nin, büyük bir mülteci krizini yönetecek kapasitesi yok” dedi.

AB ÜYESİ 6 ÜLKE, AVRUPA KOMİSYONU’NA ÇAĞRI YAPMIŞTI

Avrupa Birliği üyesi 6 ülke (Hollanda, Avusturya, Almanya, Belçika, Danimarka ve Yunanistan) Avrupa Komisyonu'na yazdıkları ortak mektupta iltica başvurusu reddedilen Afganistan vatandaşlarını ülkelerine geri göndermeye devam etmek istediklerini belirtmişti.

AB Komisyonu sözcülerinden Adelbert Jahnz ise iltica başvurusu reddedilen Afganların geri iadelerinin Birliğin tasarrufunda olmadığını, üye ülkelerin alacağı kararlara bağlı olduğunu bildirmişti.

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanlığı, Afganistan'daki güvenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle sınır dışı kararlarını askıya aldıklarını duyurmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol