Dışişleri Sözcüsü Bilgiç'in Ege adalarının silahlandırılmasına ilişkin, "Yunanistan’ın ülkemizin hak ve çıkarlarını savunma iradesini tehdit olarak nitelendirmesini, bu yönde gerçek dışı algı yaratmaya çalışmasını reddediyoruz" ifadelerine yanıt veren Atina, "Türkiye asılsız ve dayanaksız suçlamalarda bulunmaktadır" açıklamasında bulundu.

Yunanistan ile 'silahlandırma' gerginliği büyüyor: "Ankara'nın çiğnenmez kuralı ihlal etmesi üzücüdür"

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Atina'nın, herhangi bir tek taraflı, hukuk dışı talep içinde olmadığını ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartından kaynaklanan yasal öz savunma hakkını muhafaza ettiği yönünde bir açıklama yaptı.

Bakanlık Sözcüsü Aleksandros Papaioannou, yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç'in, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'ye ilişkin ithamları hakkındaki açıklamasına yanıt verdi.

'ASILSIZ VE DAYANIKSIZ SUÇLAMALAR'

Papaioannou, Dendias'ın, Yunanistan'ın dış politika alanındaki temel tezlerini dile getirdiğini ve bu tezlerin Yunanistan'ın uluslararası hukuka saygı ve ülkenin çıkarlarının korunmasına bağlılığını yansıttığını kaydetti.

Söz konusu tezlerin soğukkanlı ve ölçülü şekilde ifade edildiğini, diplomaside alışıldığı üzere başka ülkelerin yetkililerinin isimlerine atıfta bulunulmadığını iddia eden Papaioannou, "Türkiye Dışişleri Bakanlığının bu çiğnenmez kuralı ihlal etmesi gerçekten üzücüdür ve Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı gibi diğer ülkelerin yetkililerine karşı asılsız ve dayanaksız suçlamalarda bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

'İTİRAZLARIN TAMAMINI REDDEDİYORUZ'

Papaioannou, Bilgiç'in açıklamalarındaki itirazların tamamının, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedildiğini belirterek ülkesinin komşu ülkelerle uluslararası hukuk çerçevesinde iyi komşuluk ilişkileri kurmaya devam edeceğini bildirdi.

Yunanistan'ın yapıcı diyaloğa her zaman açık olduğunu belirten Papaioannou, "Yunanistan hiçbir tek taraflı hukuk dışı talepte bulunmamaktadır ve BM Şartından kaynaklanan yasal öz savunma hakkını muhafaza etmektedir" dedi.

NE OLMUŞTU?

Dendias, dün (4 Ocak) Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud ile Atina'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, Türkiye'nin, silahlandırılması uluslararası hukuka aykırı olan Ege adalarının silahlandırılmasına ilişkin açıklamalarına tepki göstermişti. Açıklamasında, "Türkiye iyi niyetini göstermek istiyorsa Libya ile yapılan deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik anlaşmayı iptal etmesi gerekir" ifadesini kullanan Dendias, Türkiye'nin bölgede saldırgan bir politika izlediğini öne sürmüştü.

Bilgiç ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'ye yönelik açıklamalarıyla ilgili "Yunanistan'ın ülkemizin hak ve çıkarlarını savunma iradesini tehdit olarak nitelendirmesini, bu yönde gerçek dışı bir algı yaratmaya çalışmasını reddediyoruz. Bölgede bir tehdit var ise bu tehdit, Yunanistan'ın gerginliği artırıcı tek taraflı eylemlerinden kaynaklanmaktadır" açıklamasını yapmıştı.

AA