birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 24.07.2017 19:27

“Yurtta neden 2 kişi aynı odada kalamaz?” sorusuna yanıt: Anlarsınız işte!

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle öğrenci yurtlarında 2 kişilik odalar kaldırıldı

“Yurtta neden 2 kişi aynı odada kalamaz?” sorusuna yanıt: Anlarsınız işte!

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde yeni dönem başlıyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelikle ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve orta öğretim kurumları ile yüksek öğrenime devam eden öğrencilere barınma hizmeti sunmak amacıyla açılan ve işletilen yurt, pansiyon, apart, stüdyo dairelerin yanı sıra apartman daireleri, ruhsatsız ve izinsiz kiralanamayacak.

Yönetmelikte özel yurtlar için birçok değişiklik bulunurken en göze çarpan artık özel yurtlarda 2 öğrencinin bir odada kalamayacak olması. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, öğrenciye hitap eden yerlerin odalarında ya 1 ya da 3, 4, 5, 6 öğrenci kalabilecek.

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelikte 2 öğrencinin bir odada neden kalamayacağına dair bir gerekçelendirme bulunmuyor. Konu ile ilgili Sendika.Org’a bilgi veren Özel Öğrenci Yurtları Birliği Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldızhan “Neden 2 kişinin aynı yurt odasında kalamayacak?” sorusuna cevap vermekten kaçındığı aktarıldı.

Sendika.Org'un aktardığına göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile yönetmeliğin hazırlanma sürecinde birçok görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Yıldızhan “Bu soruya telefonda cevap veremeyeceğim ama anlarsınız işte” diyerek yanıtladı. Yeni dönemde yapılan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt odalarının 2 kişilik olarak tasarlandığını söyleyen Yıldızhan yönetmelik ile Özel Yurtların mağdur edildiğini öne sürdü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız