Halkın bankalara ve finans şirketlerine olan borcu 1 trilyon 144 milyar liraya yükseldi. Bu borcun yüzde 77’sini bireysel krediler oluşturuyor. Tüketici kredilerindeki bir haftalık artış 6 milyar lirayı buldu.

Yurttaş bireysel iflasın eşiğinde
Fotoğraf: DepoPhotos

Aycan KARADAĞ

İhtiyaçlarını dahi karşılayamayacak duruma gelen milyonlar, bankalara mahkûm ediliyor. Vadesi gelen borcunu ödeyemeyecek duruma gelenler ise borcu borçla kapatarak adeta bir sarmal içinde hayatına devam ediyor.

Gelirleri ve tasarrufları enflasyon karşısında eriyen yurttaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek için hızla borçlanıyor. Şeker Bayramını izleyen hafta 22 milyar lira artan banka borçlarında 13-20 Mayıs haftasında da 6,3 milyar liralık artış yaşandı.

Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan (konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı) takipteki alacaklarla birlikte borcu 20 Mayıs itibarıyla 1 trilyon 144 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 888 milyar lirası bireysel kredilerden, 256 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor.

Son hafta tüketici kredilerinde 6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 244 milyon liralık artış yaşandı.

Vadesinde ödenemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 27,9 milyar lira düzeyine çıktı.

612 BİN 676 KİŞİ İCRA TAKİBİNDE

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göreyse, bu yılın ilk üç aylık döneminde 340 bin 94 kişi bireysel kredi, 272 bin 582 yurttaş da kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındı.

Bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı geçen yılın ilk üç ayında 125 bin kişi iken, bu sayı 2022’nin ilk üç ayında 340 bine çıkarak yüzde 172 artış yaşandı. Yine kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 2021 yılının ilk üç ayında 113 bin kişi iken, bu sayı 2022 yılının ilk üç ayında 272 bine çıkarak yüzde 140 artış gerçekleşti.

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak-Mart 2022 döneminde 513 bin kişi oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 204 bin kişiydi.

BORÇ KARTOPU GİBİ BÜYÜYOR

CHP Manisa Milletvekilli Vehbi Bakırlıoğlu, halkın yoksullaştıkça kredi kartına yüklendiğine dikkat çekti. “Ay sonunu getirmeyen işçi memur, emekli mecburen kredi kartı harcamaları ile ay sonunu getirmeye çalışıyor” diyen Bakırlıoğlu, “Maalesef kredi kartı borcunu kapatamadığı için borç miktarı sürekli artıyor. Yüksek enflasyon yüzünden her gün iğneden ipliğe gelen zamlar, vatandaşların borçlarının artmasına neden oluyor. Gelirleri ve tasarrufları enflasyon karşısında eriyen vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek için hızla borçlanıyorlar” diye konuştu.

Bakırlıoğlu sözlerine şunları ekledi: “Bu tablo bize vatandaşın nasıl bir borç batağında olduğunu açıkça gösteriyor. Vatandaş borcu borçla kapatmaya çalışarak daha fazla borçlanıyor ve borç kartopu gibi büyümeye devam ediyor. Enflasyon, hayat pahalılığı devam ettiği sürece bu borçlar katlanarak artacak. Vatandaş adeta bireysel iflasın eşiğine gelmiş durumda. Bu iktidar kaldığı sürece vatandaşın refaha çıkması mümkün değil. Bu nedenle hemen seçim, derhal seçim.”