birgün

20° AÇIK

EKONOMİ 16.02.2020 11:31

Yurttaş paraya susadı, bankalar muslukları açtı

Aralık ayında 388 bin kişi ilk kez kredi kartı, 147 bin kişi ise ihtiyaç kredisi kullandı. Son 6 ayda tüketici kredisi borcu 401,5 milyar liradan 483,9 milyar liraya tırmandı. Kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 1 milyona yaklaştı

Yurttaş paraya susadı, bankalar muslukları açtı

Ekonomi Servisi

Ülkenin 82 milyon nüfusuna karşılık 28,5 milyon çalışanı bulunuyor. Nüfus giderek artsa da ülke ekonomisi istihdam yaratamıyor. Son verilere göre 4 milyon 376 bin kişi iş arayıp bulamazken bu kişilerin geçim masrafları da çalışanların omzunda. Kış aylarında fiyatları artan gıda ürünleri ve ısınma giderleri binince halka borçlanmaktan başka çare kalmıyor.

147 bin kişi ilk kez kredi çekti

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 600 bin artarak 31,9 milyona çıktı. Aralık ayında 147 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi, 388 bin kişi ilk defa kredi kartı kullandı.

Özellikle faizlerin düşmesiyle beraber zorunlu ihtiyaçlar dahi borçla finanse edilmeye başlandı. Ekonomik göstergelerde bu durum toparlanma sinyali gibi görünüyor. Ancak gerçek daha acı. Zira tüketici borçluluğu hiç olmadığı seviyelere yükselmiş durumda. Borçların geri ödeme süreci ise ülke ekonomisini tehdit ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre bankalar para musluklarını sonuna kadar açmış görünüyor. Yurttaşın da acil paraya ihtiyacı olması tüketici kredi borçluluğunu milyarlarca lira artırdı. 9 Ağustos haftasında 401,5 milyar lira olan tüketici kredisi borçları 7 Şubat itibariyle 483,9 milyar liraya yükseldi. Sadece 6 aylık artış yüzde 20,5’e ulaşmış durumda. Hızla artan borçluluk ise finansal riskleri de beraberinde getiriyor. TBB risk merkezinin verilerine göre aralık ayında bireysel kredi borcunu ödememiş kişi sayısı 96 bin 683 iken kredi kartı borcunu ödememiş kişi sayısı ise 78 bin 395. 2019 yılı düşünüldüğünde ise 952 bin 405 kişi bireysel kredi borcunu ödeyememiş durumda. 2018’de bu sayı 902 bin 918’di.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız