birgün

32° AÇIK

YAŞAM 16.06.2021 07:12

Yurttaşın zeytinliği satışa çıkarıldı

Yurttaşın zeytinliği satışa çıkarıldı

Aycan KARADAĞ

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi Toparlar Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Hazine’ye ait iken ucuz konut üretme amacı ile TOKİ’ye devredilen arsaların bir bölümü satışa çıkarıldı. Köylüler, belirlenen ihale bedellerini ödeme imkânlarının olmadığını, bölgede büyük bir rant söz konusu olduğunu söyleyerek duruma tepki gösterdi. CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin ise konuyu Meclis’e taşıyarak soru önergesi verdi.

CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Devleti çetelere teslim edenler; Köyceğiz’de vatandaşların yıllardır dikip büyüttüğü, vergisini, ecrimisilini ödediği zeytinlik, narenciye bahçesi ve iskân ettiği yerler TOKİ tarafından boş arazi gösterilip Ankara ve İstanbul’da satışa çıkarılıyor. Vatandaşların zeytinliklerine, narenciye bahçelerine adeta çöküyorlar. Beşli çeteyi doyurmaktan vatandaşa sıra gelmiyor” dedi. Köylülerden Tanfer Sobay, mağdur edildiklerini kaydetti: “Bizim yerimizi 5 milyon 300 bin liradan ihaleye çıkardılar. Bunun kaporasını dahi yatırma gücümüz yok. Kaporası 1 milyon küsura tekabül ediyor. Bu vatandaşın bu paraları yatırma imkânı yok. Büyük şirketlere bir ranta dönüştürüldü. Tarım arazilerimizin bize teslim edilmesini istiyoruz.”

Bölge halkından Ayşe Cengiz de, "Biz bu zeytinlerimizi yetiştirirken tırnaklarımızın dibi kalmadı. Bu zeytinleri bizden aldıktan sonra biz ne yapacağız. Nereye gideceğiz?” diyerek tepki gösterdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol