Afetlere dayanıklı bir kent ulaşımı için Haydarpaşa Garı’nın bir an önce açılması gerektiğini belirten Haydarpaşa Dayanışması "Haydarpaşa gardır, gar kalacak" dedi.

Yurttaşlar depreme dikkat çekti: Haydarpaşa Garı bir an önce açılmalı

HABER MERKEZİ

Haydarpaşa Dayanışması, İstanbul'da beklenen deprem sonrası özellikle ulaşım ve iletişim sorunu yaşanacağına dikkat çekerek "Afetlere dayanıklı bir kent ulaşımı için Haydarpaşa Garı’nın bir an önce ve tüm işlevleriyle açılmasını talep ediyoruz" denildi.

Haydarpaşa Garı önünde dün bir kez daha bir araya gelen Haydarpaşa Dayanışması üyeleri, Maraş ve Hatay merkezli peş peşe meydana gelen depremlere dikkat çekti.

"Her zaman olduğu gibi depremin değil binanın öldürdüğü bir felaketle karşı karşıyayız. Ancak bir farkla; çünkü sadece yanlış malzemelerle yanlış zeminlere yapılmış binaların, aktif fay hatları üzerine oluşturulmuş kentlerin değil, aynı zamanda deprem anı ve sonrasındaki yönetimsizliğin ve kamusuzluğun da öldürücülüğünü deneyimlemiş bulunuyoruz" denilen açıklamada, depremlerin ardından afet yönetiminin, arama-kurtarmanın yetersizliğine dikkat çekildi.

18 YILLIK MÜCADELE

Açıklamada "Yaşanan bu dehşet anında Türkiye toplumu, belki de Gezi Direnişi’nden sonra ilk kez olağanüstü biçimde, her şeyini ortaya koyan bir dayanışmaya imza attı ve atmaya devam etmekte. İstanbul’da beklenen büyük depremi de yeniden hatırlatan bu felaket, şehirlerin ulaşım ve iletişim altyapısının deprem gibi bir afet anındaki önemini bir kez daha hazin biçimde gösterdi" denildi. Bu nedenle İstanbul’un ulaşım ve iletişim altyapısının dayanıklılığını şimdiden öngörerek inşa etmek ve planlamak durumunda olunduğu vurgulanan açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

"Aslında tüm dünyada afet ve savaş anlarında şehrin garları ve limanlarının kritik bir önemde olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle de Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.Haydarpaşa Dayanışması olarak 18 yıldır Haydarpaşa’nın 'gar' olarak korunması için mücadele ediyoruz. Haydarpaşa’nın neden bir otel, AVM, müze veya başka bir tüketim işlevine dönüştürülmemesi gerektiğini türlü biçimlerde anlatmaya çabaladık. Bunu Haydarpaşa Garı’nın yalnızca sıradan gündelik yaşam içerisindeki kamusal mekân niteliği nedeniyle değil, aynı zamanda deprem gibi bir afet anında Gar’ın sunacağı kamusal olanaklar bakımından da savunuyoruz. Çünkü böyle bir deprem durumunda Haydarpaşa Garı, limanı ve çevresi, geniş yüzölçümü ile her şeyden önce muazzam bir ulaşım, iletişim, toplanma ve lojistik merkezi niteliği taşıyacaktır. Haydarpaşa’nın hem raylı hem de deniz taşımacılığına olanak tanıması ve merkezi konumu, deprem koşulunda ulaşımın sekteye uğramamasına, gereken insani yardımların hem deniz hem demiryolu boyunca şehrin merkezine ve çeperine taşınmasını sağlayacaktır."

"YAŞANAN ACI DENEYİMDEN DERS ÇIKARILMALI"

"Maraş depremlerinde görüldüğü üzere, depremden sonra ilk üç gün boyunca yollar kapanmış, havalimanları ve limanlar çökmüş ve bölgeye havadan, karadan ya da denizden ulaşım mümkün olmamıştır. Yaşanan bu acı deneyimden İstanbul’un ulaşım ve deprem planlaması ders çıkarmak zorundadır. Haydarpaşa ile Sirkeci Garları ve onlara bağlanan raylı taşımacılık sistemi, deprem gibi afetlere en yüksek dayanıklılığı gösterecek biçimde güçlendirilmelidir. Söğütlüçeşme İstasyonu’nda deprem toplanma alanı olarak planlanması gereken yeşil alan çevresindeki ulaşım yollarında gerek normal zamanlarda gerekse deprem anında trafiği kesintiye uğratacak olan viyadük ve açık hava AVM’sinin yapılmasından da bir an önce vazgeçilmelidir. TCDD’ye bağlı istasyonlar güçlendirilmeli ve çevrelerindeki alanlar deprem gibi afetler için kriz yönetimi noktasında halka hizmet edecek şekilde düşünülmelidir. Deprem anında Haydarpaşa Garı’nın liman niteliği insani yardımının toplanması, koordinasyonu ve dağıtımı noktasında hayati bir öneme sahip olacaktır. Limandan ulaşan lojistiğin ve insani yardımların, Haydarpaşa Garı’nın sahip olduğu raylı taşımacılık altyapısı ile Kadıköy merkezinden Gebze’ye kadar kesintisiz ulaşımı mümkündür."

TOPLANMA ALANI OLABİLİR

"Haydarpaşa Garı ve çevresinin geniş yüzölçümü, bu alanda vatandaşlar için toplanma merkezleri planlanmasını da mümkün kılmaktadır. Haydarpaşa Garı’nın olanakları bununla da bitmez, bu alanda yer alan vagonlarda gezici sahra hastaneleri de kurulabilir. Ve raylı taşımacılık boyunca bunlar hareket halinde olabilir. Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarının raylı ve deniz ulaşımını bir araya getiren niteliğiyle, deprem gibi afetler de düşünülerek en dayanıklı ve kamucu biçimde planlanmasını ve raylı taşımacılığın buna göre güçlendirilmesini talep ediyoruz."