birgün

7° AÇIK

SAĞLIK 27.01.2021 08:02

Yurttaşlar yine grip aşısı bulamıyor

Grip aşısı depolarda bulunamıyor, Sağlık Bakanlığı ise E-Nabız sistemi üzerinden birçok yurttaşa ‘aşınızı aile hekimine yazdırabilirsiniz’ mesajı göndermeye devam ediyor.

Yurttaşlar yine grip aşısı bulamıyor

Berkay SAĞOL

Yurttaşlara, Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız uygulaması üzerinden tanımlanan grip aşıları bulunamıyor. Eczanelerde ve ecza depolarında bulunamayan grip aşıları için, birçok yurttaşa E-Nabız uygulaması üzerinden “aşı yazdırabilirsiniz” mesajı gönderilmeye devam ediyor. Mesajı alan yurttaşlar ise hem aile sağlığı merkezlerine (ASM) giderek hem de eczaneleri gezerek grip aşısı arıyor.

Bazı depolarda grip aşısı olmadığını söyleyen TTB Aile Hekimliği Kol Sekreteri Dr. Sibel Uyan, “Biz bu süreçte ne kadar grip aşısı yapıldı, elimizde ne kadar aşı kaldı onu bilmiyoruz. Yurttaşlara E-Nabız üzerinden sürekli grip aşısı tanımlanıyor, o da haklı olarak eczaneye gidip hakkı olan aşıyı istiyor ama aşı yok veya bulmak zor. Şu anda çoğu kişi eczanelerde kavga eder duruma geldi. Zaten Covid-19 aşısından umudunu kesenler yani bana bu yıl sıra gelmez diyenler grip aşısı yaptırmaya çalışıyor. Ocak ayı sonu itibariyle de isterse 1 milyon aşı olsun ay sonunda yapmanın bir mantığı yok” dedi.

AŞI YOK DEMEK ÇOK ZOR

Grip aşılarında yaşanan bu tartışmaların aynısının Covid-19 aşılarında da yaşanacağını dile getiren Dr. Uyan, “Şimdi grip aşısı için eczanelerde tartışma yaşayan insanlar, Covid-19 aşıları içinde ASM’deki doktorlarla yani bizlerle tartışmaya girecek ve yine biz elimizde aşı yok demek zorunda kalacağız. Sistem üzerinden aşı tanımlanan yurttaşlara elde aşının olmadığını anlatmak çok zor. Bu yüzden bir an önce Covid-19 aşıları temin edilmeli. Tartışma yaşayacağız dediğimiz insanlarda yine bizim akrabalarımız ve komşularımız o yüzden çok zor bir süreç. Tüm bunların yaşanmaması için grip aşısında yapılan hatalar Covid-19 aşılarında yapılmamalı ve bu aşı tanımları çok daha planlı ve programlı şekilde yapılmalı” diye konuştu.

BEŞ ECZANE GEZDİM

İzmir’de 15 gündür aşı aradığını söyleyen Mahmut Güven, “E-Nabız uygulaması üzerinden bana aşı tanımlanmış daha sonra mesaj geldi. 15 gün içinde farklı ilçelerde 5 eczane gezdim ama hiçbirinde aşı bulamadım. Bir eczane 2 aydır aşının depoda olmadığını, diğer bir eczane ise bazen geldiğini ara sıra uğramamı söyledi. Bir belirsizlik var anladığım kadarıyla. Covid-19 aşısından zaten umudum yok, bari grip aşısı olayım dedim o da olmadı” dedi.
Şeker ve kalp hastası olduğunu söyleyen Cihan Enol, “Aylardır bana grip aşısı tanımlanmamıştı. Ocak ayında ‘Grip aşınızı aile hekiminize yazdırabilirsiniz’ diye bir mesaj aldım. Aylar sonra sıra gelince aslında sevindim. Direkt aile hekimine gidip reçete yazdırdım ama eczaneye gittim orada da depolarda aşı yok dediler. Bu durumla ilgili 184’ü aradım ama sonuç yok” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol