birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

Yüz binler faturasını ödeyemedi

EKONOMİ 06.01.2022 07:52
Yüz binler faturasını ödeyemedi
Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e, Türkiye genelinde ve Ankara özelinde borcunu ödeyemediği için doğalgazı kesilen kişi sayısını sordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2019-2021 yılları arasında doğalgazı kesilen abonelere ilişkin vermiş olduğu rakamlar, barınma hakkının en temel öznesi olan doğalgaz faturasını ödeyemeyen yurttaşların durumunu gözler önüne serdi.


32 ayda doğalgaz faturasını ödeyemeyen toplam kişi sayısı 2 milyon 584 bin 366 olurken, 163 288 kişiye icra takibi başlatıldı. Bir diğer deyişle, fatura borçlarını ödeyemeyen kesim, doğalgazını açtırmak için üzerine bir de şirketlere doğalgaz açma ücreti, icra masrafları ve avukatlık ücreti ödemek zorunda bırakıldı.

Ankara genelinde ise 2019 yılında 74 bin 61 kişi doğalgaz faturasını ödeyemezken, 2020 yılında 87 bin 626 kişi ve 2021 yılının ilk sekiz ayında 107 bin 679 kişinin doğalgazı kesildi.

2021 yılının yaz dönemine kadar olan kısmında aboneliği kesilen kişi sayısı, 2019 ve 2020 yılını geride bıraktı. Sonbahardan itibaren doğalgaz kullanımının arttığı düşünüldüğünde, 2021 Eylül-Aralık döneminde kaç tüketicinin faturasını ödeyemediği için doğalgazının kesildiği ise şu an için bilinmiyor.

Bakanlığa sormuş olduğu sorulara TBMM İçtüzüğü gereği süresi geçtikten üç ay sonra cevap verildiğini ifade eden CHP'li Yeşil, halkın yalnızca doğalgaz faturalarıyla değil, iğneden ipliğe her ürüne ve hizmete gelen zamların yükü altında ezildiğini, ekonomik gidişatın hiç iyi olmadığını ve iktidarın zam furyasına devam edeceğini söyleyerek yaşanan zamlara karşı halkın iradesini ortaya koymanın tek yolunun seçime gitmek olduğunu belirtti.

1 Ocak itibarıyla konutta kullanılan doğalgazın metreküp fiyatı yüzde 25 arttırılarak 1488 Liradan 1860 Liraya yükseltilmiş ve tek kalemde 2021'deki toplam artıştan fazla şekilde konutta doğalgaz kullanan tüketiciye yansıtılmıştı.

yuz-binler-faturasini-odeyemedi-964167-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol