İzmir'de, TCDD mülkiyetinde bulunan ve yük taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere 2015 ve 2017 yıllarında bir firmaya kiralanan toplam 52 bin 284 metrekarelik iki arazinin sözleşmeye aykırı şekilde başka şirketlere kiralandığı öğrenildi. Firmanın bu yolla aylık 596 bin TL haksız kazanç sağlandığı, Sayıştay raporlarına da yansıdı. Kiralanan araziye giden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Nasıl bir soygundur bu? Bu alanı kime peşkeş çektiniz?" diye sordu.

Yüz binlerce liralık haksız kazanç sağladılar: "TCDD arazisi kimlere peşkeş çekildi?"
Fotoğraf: ANKA

İzmir'in Aliağa ilçesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde bulunan toplam 52 bin 284 metrekarelik iki arazi, yük taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere 2015 ve 2017 yıllarında bir firmaya kiralandı. TCDD'ye toplam 41 bin 854 TL kira ödeyen firma, arazileri sözleşmeye aykırı şekilde başka şirketlere taşımacılık, yükleme, boşaltma, emtia depoculuğu ve lojistik hizmetleri karşılığında toplam 638 bin TL bedelle kiraladı. Firmanın bu yolla aylık 596 bin TL haksız kazanç sağlandığı, Sayıştay raporlarına da yansıdı.

Kiralanan araziye giden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Nasıl bir soygundur bu? Nasıl bir vicdandır bu? Bu alanı kime peşkeş çektiniz? Bunların hesabını mutlaka soracağız" diye konuştu.

İzmir'de TCDD Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Biçerova Gar Şefliği mevkiinde yer alan 40 bin metrekarelik alan 2015'te, Nemrut Körfez İstasyonu Çakmaklı mevkiindeki 12 bin 284 metrekarelik alan ise 2017'de demir yolu yük taşıma hizmetlerinde kullanılmak üzere kiraya verildi. Biçerova için 29 bin 334 TL, Çakmaklı mevkisindeki alan için ise 12 bin 284 TL kiralama bedeli ödeyen firma, toplamda 52 bin 824 metrekare olan iki araziyi, sözleşmeye aykırı olarak başka şirketlere taşımacılık, yükleme, boşaltma, emtia depoculuğu ile lojistik hizmetleri karşılığında toplam 638 bin TL bedelle kiraladı.

596 BİN LİRA HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDİLDİ

Firmanın iki araziyi başka şirketlere kiralayarak aylık 596 bin TL haksız kazanç elde ettiği, Sayıştay'ın 2021 yılı raporlarına da yansıdı. Sayıştay raporunda şu tespitler yer aldı: "Firmanın sözleşmeye aykırı olarak daha fazla alan kullandığı görülmüştür. Sözleşmenin kurulma amacı demir yolu yük taşıma hizmetlerinin geliştirilmesi olduğundan, ilgili alanlar bu hizmeti gerçekleştirecek firmalara doğrudan verilmektedir. Sözleşmelerde ve TCDD Hizmet Tarifesi'nde ilgili alanı firmanın kendisinin kullanma zorunluluğu vardır. Kiracı firma, ilgili alanları kullanma bedeli olarak Taşımacılık AŞ'ye aylık 29.334 artı 12.284 TL öderken hiçbir faaliyette bulunmadan ilgili alanları başka firmalara kullandırarak ayda 49.520 TL artı 121.680 TL artı 25.000 dolar gelir elde etmektedir."

SERTEL: DEMİRYOLLARI’NIN ZARARI 7 MİLYONU AŞTI

TCDD'den kiralanan ve konteyner deposu olarak kullanılan alanda açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Sayıştay raporlarına dikkat çekerek Devlet Demiryolları'nın yıllık zararının 7 milyon lirayı aştığını kaydetti.

Sertel, şöyle devam etti: "Burası, Nemrut Körfez İstasyonu mevkiinde olduğu için Devlet Demiryolları tarafından özel bir firmaya, 2015 yılında toplam 52 bin 284 metrekare yer olarak kiralanıyor. Bu araziler, demir yolu taşımacılığında yük hizmetlerinde kullanılmak üzere Devlet Demiryolları tarafından kiralanıyor bu şirkete. Kira bedeli olarak 41 bin 618 liraya kiralanıyor. Bu arazileri 41 bin 618 liraya kiralayan kişi, üçüncü şahıslara kiralıyor. 25 bin Amerikan doları karşılığında kiralıyor, 467 bin lira. Şu an, aylık toplam kira bedeli olarak 683 bin Türk lirası elde ediyor. Yani 41 bin 618 liraya kiraladığı yerden 638 bin lira para kazanıyor. Bu kiralamadan dolayı her ay 596 bin lira Devlet Demiryolları’nın kaybı var. Bu nasıl kiralamadır, nasıl bir soygundur; kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Devlet Demiryolları'nın yıllık zararı 7 milyon lirayı geçti. Bu iddiaları ben söylemiyorum. Bu iddiaları, bu yıl Devlet Demiryolları'nı denetleyen Sayıştay müfettişlerinin verdiği bulgular üzerinden konuşuyorum."

"BU ALAN BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ"

TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerine seslenen Sertel, şunları söyledi:

"Buradan sormak istiyorum. Nasıl bir soygundur bu? Nasıl bir vicdandır bu? Üçüncü tekil şahısları zengin ederken kamu iktisadi teşebbüslerini, Devlet Demiryolları’nı zarara uğratmak; nasıl bir bulgudur, nasıl bir Sayıştay raporudur bu? Sayıştay müfettişleri, bütün zorlamalara, baskılara rağmen böyle bulguları bulup çıkartabiliyor. Bu, devede kulak misalidir. Türkiye'de gerçekten Sayıştay müfettişleri özgürce denetim yapabilse inanılmaz derecede yolsuzluklar vardır. Bu alan birilerine peşkeş çekilmiştir. Devlet Demiryolları Genel Müdürü'ne soruyorum. Bu alanı kime peşkeş çektiniz? Bu alan üzerinden ayda 600 bin liraya yakın haksız kazanç sağlayanlar kimler? Bu paradan bir gelir paylaşımı yapılıyor mu? İnanılmaz derecede büyük yolsuzlukların olduğu Devlet Demiryolları'nda yeni bir yolsuzluk ve usulsüzlükle karşı karşıyayız. Bunların hesabını mutlaka soracağız. Gün gelecek, devran dönecek, mutlaka bu soyguncular halka hesap verecek."

(ANKA)