birgün

9° AÇIK

BİRGÜN EGE 08.04.2021 18:33

"Yüz yüze eğitim ertelensin, aşı yaygınlaşsın"

Eğitim Sen İzmir Şubeleri, 45 günde 16 öğretmenin hayatını kaybettiğini belirterek, yüz yüze eğitimin ertelenmesini ve tüm eğitim emekçilerinin aşılanmasını talep etti.

"Yüz yüze eğitim ertelensin, aşı yaygınlaşsın"

BİRGÜN EGE

Covid-19 Pandemisinin hem dünyada hem ülkemizde yayılmasının üzerinden bir yıla aşkın bir süre geçti. 2 Şubat'ta başlayan yüz yüze eğitimin ardından vaka ve ölüm sayılarında artış yaşandı. Eğitim Sen İzmir Şubeleri, Konak Kemeraltı girişinde açıklama yaparak eğitim emekçilerinin aşılanmasını talep etti.

Yüzlerce eğitim emekçisine ve öğrenciye pozitif veya temaslı teşhisi konulmasına rağmen, MEB'in her şey yolunda şeklinde açıklamasına tepki gösteren Eğitim Sen İzmir 6 No'lu Şube Başkanı Bülent Karakaş, "Aşı yapılmadan ve diğer tüm tedbirler alınmadan yüz yüze eğitime başlanmamasına, tedbirler alındıkça hangi kademeler de başlanması gerektiğine, yazılı sınavların iptaline, sağlıklı ulaşımın sağlanmasına dair yapılan önerilerimizin hiçbiri maalesef iktidarın ve bakanlığın gündemine girmemiştir. Salgının giderek yükseldiği bu süreçte eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı planlamasında 2. aşamanın 7. sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları tüm eğitim bileşenleri açısından çok ciddi riskler barındırmaktadır" ifadelerini kullandı.

MEB'in ısrarla gerçek sayıları gizlediğini ve açıklama yapmadığını belirten Karakaş, "İzmir'de bizim Eğitim-Sen Şubeleri olarak 15 Şubat 2021 ile 7 Nisan 2021 tarihleri arasında eğitim iş kolunda ulaşabildiğimiz vaka sayısı, 180 öğrenci, 152 öğretmen ve 33 personel olmak üzere toplam 365 kişinin Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Ayrıca bu vakaların yanında yüzlerce temaslı birey var. İzmir yerelinde ve Türkiye genelinde egitimsen olarak yaptığımız onlarca çağrıya rağmen başta aşı olmak üzere önlemler noktasında bir hazırlık görünmemektedir. Eğitim Sen İzmir Şubeleri olarak hem İzmir'de hem de tüm Türkiye’de 28 günlük gelir güvenceli kapatılmayı talep ediyoruz. Hiçbir şey insan sağlığından daha kıymetli değildir" diye konuştu.

Şu anki koşullarda, yüz yüze eğitimin ertelenmesini, aşılamaların hızlanmasını ve tüm tedbirlerin alınmasını belirten Karakaş, talepleri şu şekilde sıraladı:

>> Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır.

>> Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır.

>> Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır.

>> Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır.

>> Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir.

>> Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır.

>> Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir.

>> Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır.

>> Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir.

>> Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol