birgün

5° AÇIK

EĞİTİM 21.12.2020 10:35

Yüz yüze sınavların iptali için imza kampanyası

MEB'in uzaktan eğitim süresini uzatmasına karşın yüz yüze sınavların yapılacağını duyurması tepkiyle karşılandı. Eğitim Sen Muğla Şubesi, yüz yüze sınavların iptali için imza kampanyası başlattı.

Yüz yüze sınavların iptali için imza kampanyası

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada uzaktan eğitimin 22 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldığı duyurulmuştu. Bakanlık, ilkokullarda sınav yapılmayacağını ancak ortaokul ve liselerde öğrencilerin dönem notunun 1 sınav sonucuna göre verileceğini ifade etmişti.

Durum eğitim camiası içinde tepkiyle karşılandı. Yüz yüze sınavların salgın nedeniyle büyük tehlike yaratacağını ifade eden Eğitim Sen Muğla Şubesi, change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattı.

"Uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021 tarihine kadar devam etmesi salgının geldiği aşama dikkate alındığında doğru olmakla birlikte alınan önlemlerin yetersizliği salgınla mücadelede yeterli değildir. Salgın halen devam ederken öğretmenlerin ve öğrencilerin okullara yüz yüze sınavlar için çağrılması yeni sağlık sorunları yaratacaktır," denilen imza metninde şu ifadeler kullanıldı:

yuz-yuze-sinavlarin-iptali-icin-imza-kampanyasi-819310-1.

"Uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler başta olmak üzere, salgın koşullarında sınav yapma ısrarı dezavantajlı gruplar açısından çeşitli eşitsizlikler ve mağduriyetler yaratacaktır. Önceliğimiz salgın koşullarında sınav yapmak değil öğrencilerin salgınla baş etmesine katkı sunmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek ve geleceğe dair umutlarının sönmesini engellemek olmalıdır. Öğrencilerin kendi okullarında değil de ikamet ettikleri yerleşim yerlerinde bulunan bir okulda sınava girmeleri çeşitli sorunlar yaratacaktır. Okullar arasındaki farklar ve zümrelerin öğretim programları üzerinde kullandıkları inisiyatif dikkate alındığında, bu kararın çeşitli mağduriyetler oluşturacağı açıktır. Bu nedenle biz aşağıda imzası bulunanlar salgın koşullarında sınavların tamamının iptal edilmesini , öğrencilerin başarılarının notla değerlendirilmemesini talep ediyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol