birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 25.03.2020 11:57

Yüzde 20'si ticaret alanı

Sağlık Bakanı Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilen Ankara Garı Yerleşkesi'nin yüzde 20’sinin ‘ticaret alanı' olarak kullanılabileceğini bildirdi. ŞPO, “Kamu yararı aranmaksızın özel sermaye lehine yoğun bir yapılaşmaya izin veriliyor" dedi

Yüzde 20'si ticaret alanı

BİRGÜN / ANKARA

TMMOB Şehir Plancıları (ŞPO) Odası Ankara Şubesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne tahsis edilen Ankara Tren Garı Yerleşkesi’ne ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunu açıkladı. “Tutarsız Kent ve Sağlık Politikalarının Yeni Kurbanı: TCDD Gar Sahası” başlığıyla yapılan açıklamada dikkati çeken tespitler yer aldı.

Yapılan açıklamada, “TCDD Gar Sahası alanı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Ankara Medipol Üniversitesine tahsis edilmiştir. Önerilen plan 35.5 metre yükseklikteki yapılaşmanın kentin siluetini ve tarihi dokusunu bozucu nitelikte olması, önerilen kullanım ve yoğun yapılaşmanın yaya ve taşıt trafiğini artıracağı ve sağlık alanı kullanımı için yer seçiminin noktasal olup kent bütünü kararlarıyla uyuşmaması nedenleriyle dava açılmıştır” denildi.

ÖZEL HASTANE KULLANIMINA AYRILDI

ŞPO’nun açtığı davayla Ankara Garı sahasında inceleme yapan bilirkişi heyeti de 4 Mart tarihinde mahkeme sunduğu bilirkişi raporunda şu ayrıntılara yer verdi:

>> Özel üniversite alanı kararı ile ihtiyaç olan yatırımların hayata geçirilmesi öngörüsünün çelişkili,

>> Kamu mülkiyetinde bulunan Gar sahasının vakıf mülkiyetine terki ile bölgede gerçekleştirilecek tüm hizmetlerin bir bedel karşılığında alınabileceği ve bu nedenle özelleştirilmiş alan statüsüne dönüştürüldü,

>> Şehir hastanesi hizmet sunmakta iken ve alanın yakınında bulunan birçok hastane taşınmışken alanın özel hastane kullanımına ayrılmasının kamu yararına aykırı,

>> Planlama alanının yüzde 20’sinde 'ticaret alanı' kullanımının getirilmesinin kentsel teknik altyapı sorunlarına yol açarak yaya ve taşıt trafik yükünü artıracağı,

>> Gar Sahasına ilişkin proje ile birlikte dava konusu parsellerin yakın çevresinde konumlanan Merkez Ankara Projesi’nin tamamlanması akabinde halihazırda Hipodrom caddesinde devam eden ulaşım yükünde ciddi oranda artış gösterecek.”

ŞAHIS VE VAKIFLARIN TASARRUFUNA BIRAKILDI

Ankara’nın önemli bir parçası olan TCDD Gar Sahası'nın, hazine aracılığıyla kamu elinden alınıp şahısların ve vakıfların tasarrufuna bırakıldığına dikkatin çekildiği açıklamada, “Kira, sözleşme ve protokol işlemleri şeffaf olmayan yöntemlerle tamamlanmıştır. Alanın tüm niteliklerini yok sayarak ve hiçbir kamu yararı aranmaksızın özel sermaye lehine yoğun bir yapılaşmaya izin verilmiştir. TCDD Gar Sahasında bilirkişi raporuyla tescillenen haklı mücadelemizi kararlılıkla sürdürmekte olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadeleri de yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol