birgün

25° AZ BULUTLU

Yüzen ada için kritik uyarı

YAŞAM 02.08.2022 06:30
Yüzen ada için kritik uyarı Ziyaretçilerin yüzen adalara fotoğraf çektirmek için sopa kullanarak çıkması tepkiye neden oldu. (Fotoğraf: DHA)
Abone Ol google-news

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü Aksakal mezrasındaki Turnalar Gölü’ndeki birbirinden bağımsız yüzen adalar, hem yurtdışından hem de komşu illerden gelen ziyaretçileri ağırlıyor. 3 tarafı dağ ve tepelerle çevrili düz zemin üzerindeki gölde, rüzgarın etkisiyle birbirinden bağımsız yüzen 3 ada bulunuyor.

Derinliği 50 metrenin üzerindeki adalar, 2005’te ‘tabiat anıtı’ ilan edilip, korumaya alındı. Kentin sembolleri arasında yer alan yüzen adaları 2022’nin ilk 7 ayında yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti. Özellikle hafta sonları yoğunluğun yaşandığı gölde, adaların üzerine çıkmak yasak olmasına rağmen, ziyaretçiler kurallara uymadı.

Ellerindeki uzun sopalarla bekleyenlerin yüzen adaları yönlendirmesiyle bazı ziyaretçiler ile gelin ve damatlar, belli ücretlerle üzerine çıkıp fotoğraf çektiriyor. Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, yüzen adaların onlarca yılda oluşan hareketli sistemler olduğunu belirterek "Çok zor oluşuyorlar. Bununla birlikte yapılan insan müdahaleleriyle çok çabuk bozulabilirler. Bu yüzden bizim böyle hassas sistemleri korumamız lazım. Bunları günlük ya da özel amaçlar için sıklıkla kullandığımız zaman bunların doğal yapısında bozulmalar meydana gelecektir ve bunların tekrar oluşması için belki onlarca yıl ya da daha uzun yıllar gerekecektir. Kurallara uyulmadığı sürece bunları çok kısa sürede kaybederiz" dedi.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol