birgün

31° PARÇALI AZ BULUTLU

Zafer Günü kutlamalarında konuşan Putin'den Ukrayna savaşı mesajı

Rusya'nın başkenti Moskova'da, Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sını mağlup etmesi nedeniyle 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlanıyor. Kızıl Meydan'daki törende konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna savaşına değindi. Putin "Tehlike her geçen gün büyüyordu. Rusya saldırganlığa önleyici bir tepki verdi. Zoraki, zamanında ve tek doğru karardı" ifadelerini kullandı.

DÜNYA 09.05.2022 10:31
Zafer Günü kutlamalarında konuşan Putin'den Ukrayna savaşı mesajı
Abone Ol google-news

Rusya'da, Sovyetler Birliği’nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sını mağlup etmesi nedeniyle 9 Mayıs Zafer Bayramı kutlanıyor.

Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen törende Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamalarda bulundu.

Putin, açıklamasında, “Şimdi Silahlı Kuvvetlerimize ve Donbas milislerine sesleniyorum. Anavatan için, geleceği için savaşıyorsunuz, böylece kimse İkinci Dünya Savaşı'nın derslerini unutmasın. Öyle ki dünyada cellatlara, cezalandırıcılara ve Nazilere yer yok. Bugün, Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda canları alınan herkesin, oğulların, kızların, babaların, annelerin, dedelerin, eşlerin, erkek kardeşlerin, kız kardeşlerin, akrabaların, dostların anısının önünde başımızı eğiyoruz” dedi.

"NATO ÇEVREMİZDE YAYILIYORDU"

“Geçen yıl aralık ayında, güvenlik garantileri konusunda bir anlaşma yapmayı teklif ettik" diyen Putin şöyle devam etti: "Rusya, Batı'yı dürüst bir diyaloğa, makul, uzlaşmacı çözümler aramaya, birbirlerinin çıkarlarını dikkate almaya çağırdı. Hepsi nafile. NATO ülkeleri bizi duymak istemedi, bu da aslında tamamen farklı planları olduğu anlamına geliyor. Bu planları gördük. Açıkça, Kırım da dahil olmak üzere tarihi topraklarımızın işgali için Donbas'ta operasyon için hazırlıklar devam ediyordu. Kiev yönetimi, nükleer silah edinme konusunda açıklamalar yaptı. NATO bloğu, çevremizde yayılıyordu."

"RUSYA, SALDIRGANLIĞA TEPKİ VERDİ"

Rusya’nın çevresindeki ve sınırlarına yaklaşan tehditlere cevap verdiğini belirten Putin, “Tekrar ediyorum, askeri altyapının nasıl geliştiğini, yüzlerce yabancı danışmanın nasıl çalışmaya başladığını, NATO ülkelerinden en modern silahların düzenli teslimatları olduğunu gördük. Tehlike her geçen gün büyüyordu. Rusya, saldırganlığa önleyici bir tepki verdi. Zoraki, zamanında ve tek doğru karardı. Egemen, güçlü, bağımsız bir ülkenin kararı” ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya’nın farklı bir karaktere sahip olduğunu sözlerine ekleyerek, “Ama biz farklı bir ülkeyiz. Rusya'nın farklı bir karakteri var. Vatan sevgisinden, inanç ve gelenek değerlerinden, atalarımızın örf ve adetlerinden, tüm halklara ve kültürlere saygıdan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Öte yandan Kızıl Meydan'daki tören fotoğraflara şöyle yansıdı:

zafer-gunu-kutlamalarinda-konusan-putin-den-ukrayna-savasi-mesaji-1012936-1.

zafer-gunu-kutlamalarinda-konusan-putin-den-ukrayna-savasi-mesaji-1012937-1.

zafer-gunu-kutlamalarinda-konusan-putin-den-ukrayna-savasi-mesaji-1012938-1.

zafer-gunu-kutlamalarinda-konusan-putin-den-ukrayna-savasi-mesaji-1012939-1.

zafer-gunu-kutlamalarinda-konusan-putin-den-ukrayna-savasi-mesaji-1012940-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol