birgün

22° AÇIK

Zafer Havalimanı’nda yolcu garantisi batağı

BİRGÜN EGE 15.04.2022 10:13
Zafer Havalimanı’nda yolcu garantisi batağı
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere 2012’de Yap-İşlet-Devret modeliyle hizmete açılan Zafer Havalimanı zarar etmeye devam ediyor. Yolcu garantisi ile yapılan Kütahya Zafer Havalimanı’nın her ay zarar etmeye devam ettiğini belirten CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CİMER’e yaptığı başvuru ile Kütahya Zafer Havalimanı’ndan 2022 yılının ilk üç ayında iç ve dış hatlarda uçan yolcu sayısı, garanti edilen yolcu sayısı ile şirkete yapılan ödeme miktarlarını sordu.


Yavuzyılmaz, “2022’nin ilk 3 ayında garanti edilen yolcu sayısı 329 bin 433, gerçekleşen yolcu sayısı ise 3 bin 847 oldu. Hata payı yüzde 98,83 ve şirkete ödenecek garanti tutarı 1 milyon 734 bin 972 Euro yani güncel kurla 27 milyon 568 bin 705 TL” dedi.

Zafer Havalimanı’nın yapım maliyetinin 50 milyon Avro olduğunu, 2012-2022 şirkete yapılan garanti ödemesinin 53 milyon 982 bin Avro olduğunu belirten Yavuzyılmaz havalimanının kamuya devir tarihininse 2044 olduğunu hatırlattı. Yavuzyılmaz "Bugüne kadarki ortalama hata payıyla devam ederse, 2044’e kadar şirkete yapılacak garanti ödemesi: 208 milyon Euro" diye belirtti.

CHP Zonguldak Milletvekili Yavuzyılmaz konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu da duyurdu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun