birgün

14° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 15.08.2020 12:16

Zafer Kirazlıyayla kadınlarının

Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan atık ve flotasyon tesisi için yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Zafer Kirazlıyayla kadınlarının


Gökay BAŞCAN

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan atık ve flotasyon tesisi için yürütmeyi durdurma kararı verildi. Şirket çalışanları jandarma eşliğinde inşaat alanından çıkartıldı.

Bursa Tabip Odası, TMMOB ve Kirazlıyayla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği projenin iptali için Bursa 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, bölgede inceleme yapması üzerine bilirkişi atadı. Bilirkişi hazırladığı raporda ‘ÇED raporu’nun teknik olarak yeterli olmadığı kararı verdi.

Bilirkişi raporu üzerine mahkeme, maden şirketinin orman kesimi izinlerine yürütmeyi durdurma kararı verdi. Jandarma, şirket çalışanlarını tahliye etmek için maden sahasına giderken haberi alan Kirazlıyaylalılar maden alanına koşup tel örgülerin ardından tezahüratlar yaptı.

Yürütmeyi durdurma kararı köyde büyük sevinç yaratırken bölge halkı akşam kutlama yapmak için köy meydanına bir araya gelecek.

NE OLMUŞTU?

Yıllardır bölgede çinko-bakır madeni işleten Meyra Madencilik’in flotasyon (cevher zenginleştirme) ve atık tesisi yapmak istemesi üzerine bölge halkı harekete geçti. Jandarmanın tüm engellemelerine rağmen bir çok eylem ve etkinlik yapan köylüler bir çok kez darp edilirken direnişte hep önde yürüyen kadınlar 2 defa gözaltına alındı. Ayrıca köylülerin hayvanlarını ve bahçelerini suladığı gölet, şirket tarafından kurutuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol