birgün

15° AÇIK

Zaman’ın YARSAV yorumu ceza aldı

ANKARA 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, Zaman gazetesinde 2008 yılında yayımlanan “YARSAV Ergenekon’un yargıdaki

ARŞİV 08.05.2010 13:45
Abone Ol google-news

ANKARA 11. Asliye Hukuk Mahkemesi, Zaman gazetesinde 2008 yılında yayımlanan “YARSAV Ergenekon’un yargıdaki uzantısı mı” başlıklı yazı nedeniyle 10 bin TL manevi tazminat cezası verilmesine hükmetti. Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) 11. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı manevi tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme, gazetenin İmtiyaz Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akbulut ve yazar Mazhar Bağlı aleyhine açılan davada, gazeteye 10 bin TL manevi tazminat cezasına hükmetti.
Mahkemenin gerekçeli kararında, YARSAV’ın hakim ve savcıların örgütlendiği bir birlik olduğu belirtildi. Mahkeme, yazıda yer alan ifadelerle “YARSAV’ın Ergenekon diye adlandırılan bir terör örgütü gibi gösterildiğini” vurgulayarak, bu nedenle birliğin kişilik haklarına saldırı yapıldığına işaret etti. Kararda, “Hakim ve savcılarla ilgili bu birliğin bazı elemanları ile ilgili doğruluğu kanıtlanmamış bir takım iddiaların olması YARSAV’ın bir terör örgütü olarak gösterilmesini haklı kılacak bir sebep değildir” ifadesine de yer verildi. ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun